Alternatywa dla żłobka
„Perspektywy rozwoju usług opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 w Polsce w oparciu o instytucję punktu dziennej opieki – diagnoza, rekomendacje, upowszechnienie”.
Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat punktów dziennej opieki, jako jednej z ciekawszych i mniej znanych form instytucjonalnej opieki nad dziećmi do lat 3. Projekt skierowany jest przede wszystkim do rodziców oraz pedagogów, a także do polityków szczebla samorządowego i centralnego.
Pierwszym z głównych efektów pracy nad projektem będzie raport na temat rozwoju usług opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji PDO. Raport będzie punktem wyjścia do lepszego zrozumienia działań państwa w tym zakresie oraz wypracowania dobrych praktyk i rekomendacji dla polityki państwa, zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym.
Drugą częścią projektu będzie ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna. W jej ramach chcemy rozpowszechnić wiedzę na temat punktów dziennej opieki, zarówno wśród władz, jak i samych rodziców. Efektem promocji będą: webinaria szkoleniowe, kampania reklamowa, w tym spot promocyjny, teksty, podcasty, video oraz ulotka informacyjna.
[POBIERZ ULOTKĘ]
[ZOBACZ SPOT]
[OBEJRZYJ WEBINARY]
Ważnym produktem będzie także przygotowanie podręcznika dobrych praktyk w wersji dla urzędników oraz dla obywateli, które w przystępny sposób przybliżą procedurę tworzenia i działania punktów dziennej opieki. Wersja dla obywatela będzie dodatkowo przetłumaczona na język ukraiński.
Punkty dziennej opieki, to rozwiązanie, które dzięki swojej specyfice, może sprawdzić się jako alternatywa dla żłobków lub dopełnienie funkcjonującej w gminie struktury instytucji opiekuńczych dla dzieci. Wyzwanie to stoi przede wszystkim przed samorządami, które mają w tym procesie ważną rolę do odegrania i mogą sporo zyskać.
Podręcznik dla rodziców i opiekunów to publikacja, która w prosty i konkretny sposób prowadzi osoby, które chciałyby zostać dziennymi opiekunami, założyć punkt dziennej opieki lub posłać do takiej placówki własne dziecko.
Punkty dziennej opieki mogą być świetnym sposobem na zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom przybyłym do Polski na skutek wojny na Ukrainie. Są też okazją do aktywizacji Ukrainek, które tak samo jak obywatele Polski mogą stawać się dziennymi opiekunami i zakładać punkty. Z tego względu zdecydowaliśmy się stworzyć ukraińskojęzyczną wersję podręcznika.
Jeżeli chcą Państwo otrzymać informacje na temat efektów naszych działań i wszystkie powstałe w ramach projektu produkty, zapraszamy do zapisania się na newsletter.
Projekt pt. „Perspektywy rozwoju usług opiekuńczych nad dziećmi do lat 3 w Polsce w oparciu o instytucję punktu dziennej opieki – diagnoza, rekomendacje, upowszechnienie” realizowany w ramach projektu „Po pierwsze Rodzina!” finansowany jest z budżetu państwa za pośrednictwem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kwocie 125 000,00 zł. Całkowita wartość zadania wynosi 125 000,00 zł.