Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.

O Klubie Jagiellońskim

Klub Jagielloński to niepartyjne, chadeckie środowisko polityczne, które szuka rozwiązań służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm i katolicka nauka społeczna.

Nowa chadecja* to idea, którą chcemy rozwijać i krzewić, oparta na trzech fundamentach:

  1. republikanizmie, który każe traktować państwo na poważnie, rozwijać lokalne wspólnoty zgodnie z zasadą pomocniczości i solidarności, wspierać przedsiębiorczość i wzmacniać podmiotowość obywateli.
  2. konserwatyzmie oznaczającym postawę pokory i szacunku wobec polskiego dziedzictwa narodowego, sceptycyzm wobec rewolucyjnych zmian społecznych i politycznych oraz troskę o suwerenność Polski.
  3. katolickiej nauce społecznej, która dzięki zakorzenieniu w obiektywnych wartościach i określonej wizji człowieka pozwala odważnie konfrontować się ze zmianami społecznymi i współczesną kulturą oraz odpowiadać na wyzwania takie jak degradacja środowiska i zagrożenia niesione przez nowe technologie.

Czym dokładnie zajmujemy się jako środowisko?

  1. Piszemy opinie, analizy i eseje, które znajdziecie na naszym portalu i w czasopiśmie idei „Pressje”. Komentujemy bieżące wydarzenia, ale też nie boimy się tematów, na które brak miejsca w głównym nurcie debaty.
  2. Prowadzimy kanał w serwisie YouTube poświęcony sprawom politycznym, nasi redaktorzy są ponadto autorami czterech podcastów: Międzymiastowo, Kultura Poświęcona, Po amerykańskuScepTech.
  3. W każdym miesiącu organizujemy otwarte debaty, spotkania, seminaria i wykłady w całej Polsce. Wstęp na nie jest wolny i darmowy, zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Staramy się w ten sposób prowadzić obywatelską edukację i tworzyć przestrzeń do dyskusji na ważne tematy. Spotykamy się w Krakowie, Warszawie, KatowicachWrocławiu.
  4. Prowadzimy Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, którego misją jest wypracowanie zaawansowanych diagnoz i rozwiązań najistotniejszych problemów polskiego życia publicznego. Publikujemy raporty, przygotowujemy nasze komentarze do zmian prawa, uczestniczyliśmy w ewaluacji najważniejszych strategicznych dokumentów państwowych. Na co dzień nasi eksperci dostarczają unikalnej wiedzy mediom.
  5. Staramy się łączyć ekspercką wiedzę, patriotyzm dnia codziennego i nowe technologie. Dlatego stworzyliśmy aplikację mobilną Pola, dzięki której sprawdzisz, czy kupowane przez ciebie produkty na pewno są polskie. Z naszej aplikacji codziennie korzystają tysiące osób.

————————————————————————————————————————————————————-

*Instytucjonalną podstawą, dzięki której realizujemy idee Nowej Chadecji, jest strategia Klubu Jagiellońskiego na lata 2020-2023 przyjęta 26 września 2020 r. na Walnym Zgromadzeniu Członków naszego stowarzyszenia. Statut Klubu Jagiellońskiego jest dokumentem bardziej ogólnym i chronologicznie wcześniejszym, w którym sformułowanie „Nowa Chadecja” nie pada (co nie oznacza, że idea ta jest z tym dokumentem sprzeczna).