Kultura poświęcona
To audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie; czasy, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu.
„Kultura poświęcona” to podcast z nosem przy ziemi. Co tydzień zbieramy porozrzucane po kulturze popularnej niewyraźnie tropy. Celem naszych poszukiwań są fantomowe bóle współczesnego świata po rzekomej „śmierci Boga”. Świata niby już zsekularyzowanego, ale wciąż pełnego tęsknoty za sacrum, chociaż wyrażanym w formach cokolwiek zaskakujących i wymagających uważnej obserwacji.
Taki był początek naszej audycji. Wystartowaliśmy w styczniu 2021 r. i przez 2,5 roku udało nam się nagrać 122 odcinki przesłuchane łącznie ponad 250 tys. razy. Od marca 2023 r. możecie nas już nie tylko słuchać, ale także oglądać na kanale Klubu Jagiellońskiego w serwisie YouTube.
Z tropicieli postchrześcijaństwa ewoluowaliśmy niczym pokemony w prawdziwego podcastowego człowieka-orkiestrę. Promujemy katolicki hedonizm, krytykujemy kolejne wymiary wchodzącej do Polski kultury woke, jesteśmy piewcami ludowości z wielkiej płyty i Polski B.
Z perspektywy katolickiej nauki społecznej punktujemy słabości i patologie turbokapitalizmu, przedstawiamy zalety osadzenia w tym, co lokalne, regionalne i narodowe. Na krytyczny warsztat bierzemy liberalizm z jego indywidualistycznymi i globalistycznymi wypaczeniami.
Jednak to, co dla nas najważniejsze, jest zdeponowane w samym tytule audycji. Swój czas i wysiłek poświęcamy Kościołowi i kulturze. Jesteśmy katolikami, pijemy whisky z colą, subskrybujemy Netflixa i HBO, czytamy Ojców Kościoła. I pragniemy, aby nasza wiara znajdowała odzwierciedlenie także poza murami świątyń: w życiu codziennym, relacjach społecznych oraz kulturze – zarówno tej wysokiej, jak i w wersji pop.
Podcast tworzymy we trzech, kolejno: Piotr Kaszczyszyn, Konstanty Pilawa i Bartosz Brzyski. Pierwszy – redaktor naczelny portalu opinii Klubu Jagiellońskiego. Drugi – redaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”. Trzeci – rzecznik prasowy Klubu Jagiellońskiego. Przede wszystkim jesteśmy trójką przyjaciół, dla których ten podcast to okazja, aby się spierać i zgadzać w tematach dla nas najważniejszych.
Efekty naszej pracy mogliście do tej pory słuchać jako podcast lub oglądać video, a skomentować na platformie Discord. O tym co jeszcze może zaproponować Ci nasz podcast, dowiesz się wspierając nas na platformie Patronite. Dołącz do nas!