Polityka Boża
Spis treści
Pressja Redakcji
Michał Rzeczycki
Kościół musi być polityczny. To zdanie nie podlega dyskusji. Tylko jak tę polityczność rozumieć? Dzisiaj polska hierarchia kościelna, skupiając się na takich tematach, takich jak aborcja, gender i in vitro, proponuje nam swoistą katolicką biopolitykę. Tymczasem skarbnica katolickiej polityczności jest znacznie bogatsza: od gospodarki, przez ekologię, po sprawy społeczne.
Polityka Boża
Przedstawiamy trzy modele polskiej sekularyzacji: instytucjonalne oświecenie, kulturowy postkatolicyzm i ponowoczesny irracjonalizm. Zestawiamy ze sobą katolicką koncepcję wolności (właściwą) z jej liberalnym odpowiednikiem (błędną). Szkicujemy wreszcie zarys katolickiej polityczności w postkatolickim świecie.
Błażej Skrzypulec
Sekularyzacja w wersji polskiej
Piotr Kaszczyszyn
Piotr Popiołek
Katolicka wolność to liberalne zniewolenie
Teka Ratzingera
Publikujemy głośny esej emerytowanego papieża w naszym autorskim tłumaczeniu. Kryzys współczesnego Kościoła z perspektywy dłuższych procesów kulturowych, rozpatrywany przez pryzmat wiary i teologii. Benedykt XVI jak zawsze nie zawodzi.
Joseph Ratzinger
Kościół i skandal nadużyć seksualnych
Dziwna władza w wielkim świecie
Trzymamy rękę na globalnym pulsie i analizujemy jak zmieniają się kształt oraz istota władzy politycznej we współczesnym świecie. Znajdziecie tu Janisa Warufakisa, Unię Europejską, chiński System Zaufania Społecznego i starego dobrego Monteskiusza. PS Trójpodziału władzy już nie ma. Została nam splątana sieć zależności.
Marcin Kędzierski
Esej o sieciowej teorii władzy
Jakub Kucharczuk
Półka Pressji
To jest tak, że w centrum naszej aktywności znajduje się czytanie książek. Niektóre są inspirujące, inne rzucamy precz po 20 stronach. Dzielimy się tymi, które były na tyle fajne, że coś o nich skrobnęliśmy: Państwo teoretyczne Bartłomieja Sienkiewicza, Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii Marka Cichockiego oraz Ucho igielne Wiesława Myśliwskiego.
Michał Rzeczycki
Nie czas na głośny apel, czas na ustrojową zmianę
Michał Kuź
Polski pomysł na ucieczkę z pułapki nowoczesności
Alicja Wielgus
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.