W 2023 bądź jak Joe Biden i wspieraj swoich!
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zachęca za pomocą Twittera, aby w 2023 r. kupować amerykańskie produkty. Możemy brać z niego przykład i tak jak Amerykanie wspierać siebie nawzajem. Przy tej okazji niezbędna może okazać się aplikacja Pola, która od niedawna jest dostępna w nowej wersji.
źródło: https://twitter.com/POTUS/status/1610788168139243521?s=20
W Stanach Zjednoczonych protekcjonizm jest czymś zupełnie naturalnym. Podczas rządów Donalda Trumpa podjęto wiele działań mających na celu wzmocnienie pozycji amerykańskich firm zarówno na rynku krajowym, jak i w międzynarodowej wymianie handlowej.
Joe Biden również kieruje się gospodarczym patriotyzmem. W jego programie znalazły się min. inicjatywy takie, jak „Buy American”, promująca kupowanie amerykańskich produktów i usług o wartości 400 mld USD, a także „Make it in America”, czyli program zachęcający do produkcji w USA.
Na stronie Białego Domu możemy przeczytać: „Prezydent uważa, że kiedy wydajemy dolary amerykańskich podatników, powinno to wspierać amerykańskich pracowników i przedsiębiorstwa. W pierwszym tygodniu urzędowania prezydent Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nr 14005 >> Ensuring the Future is Made in All of America by All of America’s Workers<< , rozpoczynając ogólnorządową inicjatywę mającą na celu wzmocnienie wykorzystania zamówień federalnych do wspierania amerykańskiej produkcji”.
Klub Jagielloński od kilku lat stara się przekonywać, jak ważny jest patriotyzm gospodarczy. Rozumiemy go jako wspieranie firm z polskim kapitałem i uświadamianie konsumentów o kryteriach, jakie należy brać pod uwagę podczas codziennych zakupów. Od kilku tygodni dostępna jest nowa wersja aplikacji Pola, która zawiera kolejne narzędzia ułatwiające znalezienie polskich produktów.
Dzięki wprowadzeniu wyszukiwarki tekstowej użytkownik może sprawdzić, czy istnieje polska kawa, czekolada czy pralka, bez konieczności skanowania kodu kreskowego. Nowa wersja zawiera też możliwość wyświetlania artykułów na temat projektu i patriotyzmu gospodarczego, a także dodatkową ekspozycję wszystkich partnerów Poli.
Publikacja nie została sfinansowana ze środków grantu któregokolwiek ministerstwa w ramach jakiegokolwiek konkursu. Powstała dzięki Darczyńcom Klubu Jagiellońskiego, którym jesteśmy wdzięczni za możliwość działania.
Dlatego dzielimy się tym dziełem otwarcie. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o podanie linku do naszej strony.