Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.

Inicjatywy, o których warto wiedzieć [VIDEO]

„Istnieje powszechne przekonanie, że Polacy to naród skłócony i trudny do współpracy, ale w chwilach kryzysu stajemy się solidarni, zdolni do poświęceń i bardzo kreatywni. Z pewnością jest w tym trochę racji. Z drugiej strony to naturalne, że w trudnych okolicznościach znacznie łatwiej dostrzec pozytywne, ambitne i pokrzepiające serce inicjatywy. W zwykłym, codziennym życiu niestety łatwo umykają naszej uwadze. W czasie kwarantanny ze szczególnym zainteresowaniem przyglądamy się wspólnotowym projektom. Dzielimy się nimi i wspieramy. Dziś chciałbym opowiedzieć o kilku z nich. Kluczem ich wyboru był fakt, że realizują je ludzie, którzy na co dzień zajmują się pomaganiem innym. Każdego dnia pracują na rzecz naszej wspólnoty, więc w momencie kryzysu potrafili szybko zaoferować bardzo konkretne rozwiązania” – tak rozpoczyna odcinek KluboTygodnika Piotr Trudnowski.

„Pierwsza inicjatywa, o której opowiem to projekt »Bony Jutra«. To serwis, na którym zarejestrować się mogą rzemieślnicy, mali przedsiębiorcy i lokalne firmy. Wszyscy, którzy dziś nie są w stanie sprzedawać swoich usług. Platforma oparta jest o bardzo prostą zasadę. Za jej pośrednictwem kupujesz usługę np. posiłek, którą będziesz mógł zrealizować za miesiąc lub dwa, gdy zakończy się czas epidemii.

To rozwiązanie, które pozwala małym firmom zachować płynność w czasie, gdy wciąż ponoszą część kosztów, nie uzyskując przy tym dochodu. Jeżeli zależy Wam, żeby jakaś firma w waszej okolicy przetrwała, to namówcie jej właściciela do rejestracji w tym serwisie. Ten projekt to nie zwykłe, pospolite ruszenie, ale element czegoś większego. Stoi za nim Beesfund, jedna z największych, polskich platform crowdfundingowych. To dzięki niej wiele inicjatyw jest w stanie pozyskiwać kapitał, do którego nie ma dostępu, wykorzystując do tego zaangażowanie społeczności”– mówił prezes KJ.

„Kolejną ciekawą inicjatywą jest giełda pomysłów na rozwiązania internetowe, które mogą okazać się przydatne w czasie epidemii. Tech Kontra Wirus to strona, na której możecie zagłosować na pomysły, które was przekonują, albo zgłosić własne. W tej inicjatywie chodzi o to, żeby spotkać osoby znające potrzeby konkretnej społeczności z tymi, którzy są w stanie je zrealizować. Za inicjatywą stoi fundacja ePaństwo. Jedna z najprężniej działających organizacji pozarządowych, realizująca projekty na styku: państwa, życia społecznego i technologii. Wokół fundacji działa również inicjatywa Koduj dla Polski, czyli społeczność programistów, którzy po godzinach swojej pracy w korporacjach, programuje rozwiązania dla dobra wspólnego. Kilka lat temu Klub Jagielloński, wspólnie z Koduj dla Polski stworzył aplikację Pola, która pomaga rozpoznawać pochodzenie produktów. Dziś to wasz pomysł może zostać zrealizowany” – opowiadał Trudnowski.

Publikacja nie została sfinansowana ze środków grantu któregokolwiek ministerstwa w ramach jakiegokolwiek konkursu. Powstała dzięki Darczyńcom Klubu Jagiellońskiego, którym jesteśmy wdzięczni za możliwość działania.

Dlatego dzielimy się tym dziełem otwarcie. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o podanie linku do naszej strony.