PKO w Rumunii, Orlen na Ukrainie. Państwowe spółki odważnie poczynają sobie za granicą
W ostatnim czasie kilka kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek ogłosiło inwestycje poza granicami naszego kraju. Obiektem zainteresowań są Rumunia, Ukraina, Norwegia i Armenia.
„Przyszedł czas na dalszą ekspansję PKO Banku Polskiego. Tym razem Europa Południowo-Wschodnia, czyli Rumunia i Bukareszt. W zeszłym tygodniu uzyskaliśmy wszystkie zgody korporacyjne wymagane do uruchomienia projektu, jakim jest nasz zagraniczny oddział dla firm w Bukareszcie” – poinformował wiceprezes PKO BP, Maks Kraczkowski.
Odziały banku działają już w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Powodem otwarcia placówki w Rumunii mają być oczekiwania polskich przedsiębiorców. „Duża część polskiego biznesu, jak m.in. chemia budowlana, obuwie, meble, ale także sprzęt AGD, od dłuższego czasu bierze na cel rynek rumuński, który jest dużym i atrakcyjnym wewnętrznie rynkiem dla przedsiębiorców. Jest on również interesujący z punktu widzenia stabilności prawnej – to partner związany umową polityczną z Unią Europejską i szeregiem innych umów gospodarczych w ramach UE” – wyjaśnia Kraczkowski.
Z kolei PKN Orlen chce zwiększyć swoje udziały na Ukrainie. „Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że rozmowy z delegacją PKN Orlen były »konkretne i merytoryczne«. Podkreślił wsparcie ukraińskiej dyplomacji dla wejścia na krajowy rynek polskiego koncernu. (…) Grupa ORLEN, sprzedając ok. 1 mln ton paliw produktów naftowych i rafineryjnych na Ukrainę jest jednym z ważniejszych dostawców benzyny i oleju napędowego do tego kraju. Grupa ORLEN posiada prawie 15% udział w rynku paliw drogowych, ok. 20% udział w rynku paliwa lotniczego oraz rosnący udział w rynku asfaltów” – czytamy w artykule. Koncern posiada także aktywa w Niemczech, Czechach, Słowacji, Litwie i Kanadzie.
Dobre wiadomości płyną także z Norwegii. Po 20 latach wznowiono wydobycie na polu naftowym Yme. Repsol, hiszpański operator złoża otrzymał niezbędne zgody. 20% udziałów w tym złożu posiada Grupa Lotos. Firma czekała na wznowienie wydobycia 13 lat. Spółka posiada 21 koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej na Morzu Północnym i Norweskim. Jest też właścicielem AB Geonafta, litewskiej firmy wydobywczej.
Swoich sił w ekspansji zagranicznej próbuje także Giełda Papierów Wartościowych. Podpisano porozumienie dotyczące przejęcia giełdy w Armenii.