Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.

Plac Sejmu Śląskiego – parking, park czy miejskie forum? [BISKUPSKI, GORZELIK, KONARZEWSKI]

Zabytkowy parking czy skwerek alla Castorama? Betonoza, samochodoza, brak wizji, prowincjonalizm… Ostatnie pomysły przebudowy placu Sejmu Śląskiego wyzwoliły nową falę komentarzy nad przyszłością tego miejsca i jego okolic. Niestety, dyskusja ta bardziej niż rozmową była dotychczas serią oświadczeń i monologów, wydawanych przez zainteresowane strony i ekspertów.

Najwyższy czas to zmienić! Klub Jagielloński organizuje panel dyskusyjny na ten temat. Zaproszeni zostali:

•  Maciej Biskupski – Przewodniczący Rady Miasta Katowice,
•  Łukasz Konarzewski – Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
•  dr hab. Jerzy Gorzelik – historyk sztuki.

Spotkanie ma charakter otwarty, publiczność będzie miała okazję zabrać głos i zadać pytanie. Odbędzie się również transmisja on-line. Spotykamy się 28 marca 2023 o godz. 17:00 w Katowicach na ul. Sienkiewicza 36/16.

Plac Sejmu Śląskiego leży w samym sercu Katowic, otoczony przez najważniejsze urzędy, a przypomina marketowy parking w handlową niedzielę. A na to wszystko patrzy z cokołu Wojciech Korfanty… Ostatnia propozycja likwidacji parkingu i zazielenia placu przez władze Miasta Katowice spotkała się z „wetem” Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wpisem placu do rejestru zabytków postanowił uchronić „monumentalny charakter placu”. Rzeczywiście, plac niejednokrotnie był miejscem zgromadzeń publicznych, od Grażyńskiego do Gierka, zgodnie z pierwotną koncepcją „miejskiego forum”, ale to było w czasach „przedsamochodowych”.

W dyskusję włączyli się również eksperci. „Nasze miasta chorują na powszechny brak planowania” – mówił na antenie Radia Piekary architket Maciej Franta. – „To nie jest tak, że mamy tylko jeden problem. Coś identyfikujemy z betonozą, coś innego z szyldozą, a prawda jest taka, że brakuje jakiegokolwiek planowania, które koordynowałoby różne aspekty miasta, które musi działać jak jeden organizm”.

Zapraszamy!

[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU]