Platforma Krymska, czyli nowa broń Ukrainy w walce o odzyskanie Krymu
23 sierpnia 2021 r. w Kijowie odbył się inauguracyjny szczyt Platformy Krymskiej zainicjowanej przez Wołodymyra Zeleńskiego. Nowa inicjatywa ma stanowić odpowiedź na rosnące zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji oraz pomóc Ukrainie odzyskać utracone terytoria. Niemniej, powstanie Platformy zbiegło się czasowo z wizytą Angeli Merkel u Putina i zbliżającym się zakończeniem budowy gazociągu Nord Stream 2.
Podstawowym zadaniem inicjatywy ma być podejmowanie i wdrażanie decyzji, które wzmocniłyby presję międzynarodową na Rosję, która od 2014 r. okupuję Półwysep Krymski. Pozostałymi celami Platformy Krymskiej jest przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka na Krymie (szczególnie wobec Tatarów) oraz rozwiązanie aktualnych wyzwań związanych m.in. z degradacją środowiska naturalnego na tym obszarze. Ukraina liczy, że dzięki nowej inicjatywie będzie mogła przybliżyć się do odzyskania utraconego terytorium. Platforma ma funkcjonować na kilku szczeblach: prezydenckim, ministerialnym, komisyjnym i pozarządowym.
W Inauguracji wzięli udział przedstawiciele 46 państw i organizacji: od Komisji Europejskiej po NATO i GUAM. Wśród prezydentów, dyplomatów i ministrów z różnych krajów (w tym prezydenta Andrzeja Dudy) zabrakło natomiast Angeli Merkel. Ta nieobecność była szczególnie odczuwalna ze względu na wizytę kanclerz Niemiec w Rosji na dwa dni przed szczytem i kontrowersje wokół gazociągu Nord Stream 2 – jeszcze dzień wcześniej Merkel zapewniała prezydenta Ukrainy o poparciu Berlina na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.
Na koniec spotkania przyjęto też otwartą deklarację, do której będą mogły dołączyć w przyszłości kolejne chętne państwa. W porozumieniu stanowczo potępiono okupację Krymu i inne agresywne działania Rosji oraz zapowiedziano podtrzymanie stanowiska w tej kwestii. Ukraiński prezydent zaznaczył też, że na Ukrainie i w innych państwach działać będą biura Platformy Krymskiej. Wszystkie będą realizować wielowektorowe zadania na rzecz wyzwolenia Krymu spod rosyjskiej okupacji.
Materiał opracował Piotr Wójcik.