Czy Indie prześcigną Chiny? [OKRASKA]
Świat żyje obecnie relacjami pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, które współzawodniczą ze sobą o palmę pierwszeństwa. Tymczasem cieniu tego konfliktu wyrasta kolejny gracz. Indie do końca XXI wieku staną się najludniejszym krajem świata i jedną z największych gospodarek na świecie. Czy zatem możemy spodziewać się, że wkrótce polityka zagraniczna stanie się jeszcze bardziej spolaryzowana? W jaki sposób rosnąca siła Indii wpłynie na relacje chińsko-amerykańskie?
Na zbliżającym się spotkaniu w oddziale Klubu Jagiellońskiego porozmawiamy o Indiach. Z jednej strony jest to państwo pełne różnorodnych kultur i języków. Z drugiej strony rosną napięcia wewnętrzne, czego przykładem było zawieszenie Kaszmirowi autonomii. Pomiędzy tymi sporami trwa rozwój gospodarczy, a kolejne reformy stopniowo poprawiają warunki życia ponad miliarda mieszkańców. Dzięki temu rośnie znaczenie Indii, kraju położonego w sąsiedztwie potężnych Chin. Nasuwa się zatem pytanie, jak na aspiracje Delhi zapatruje się Pekin? Czy Indie staną się ważnym sojusznikiem amerykańskim w sporze z Chińczykami o przywództwo?
Na te pytania odpowiemy podczas debaty w katowickim oddziale Klubu Jagiellońskiego.
Naszym gościem będzie dr Tomasz Okraska – pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, prowadzący warsztatów w szkołach ponadgimnazjalnych. Autor licznych publikacji dotyczących bezpieczeństwa oraz polityki państw Azji, w tym książki „Słoń w pogoni za smokiem. Stosunki indyjsko-chińskie w zmieniającym się świecie” (ss. 620, 2019).
Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 lutego o godzinie 18:00 w katowickim oddziale Klubu Jagiellońskiego przy ul. Sienkiewicza 36/16.
[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU]
Publikacja nie została sfinansowana ze środków grantu któregokolwiek ministerstwa w ramach jakiegokolwiek konkursu. Powstała dzięki 1% podatku przekazanemu nam przez Darczyńców Klubu Jagiellońskiego. Dziękujemy! Dołącz do nich, wpisując nasz numer KRS przy rozliczeniu podatku: 0000128315.
Dlatego dzielimy się tym dziełem otwarcie. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o podanie linku do naszej strony.