Ludobójstwo na Wołyniu. Wszystkie błędy i zaniechania III RP
„Błędem genetycznym III RP była zmienność, niekonsekwencja oraz brak jednoznacznie ustanowionych celów prowadzonej polityki historycznej wobec ludobójstwa na Wołyniu. W przeciwieństwie do Ukrainy, która niezależnie od tego, kto był jej prezydentem – już od czasów Leonida Kuczmy – tę politykę historyczną ma bardzo spójną.” – mówił Zbigniew Parafianowicz.
„Dla polityków polityka historyczna to polityka, ale istnieje również coś takiego jak moralny obowiązek obywateli III Rzeczpospolitej, którzy są spadkobiercami obywateli II RP. Ofiarami nie byli tylko Polacy, ale również Żydzi – w dużej liczbie – Ormianie, przodkowie mojej mamy, Romowie, Czesi na Wołyniu, a także ci sprawiedliwi Ukraińcy, o których trzeba się upominać, nieakceptujący ideologii banderowskiej” – zauważał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
„Uważam, że słowa, które padły w filmie Wołyń, są nadal aktualne: kresowian zabito dwa razy – raz siekierą, drugi raz – przez przemilczenie. I ta śmierć przez przemilczenie, tak pisał mój ojciec, jest gorsza, bo wymazuje z historii” – dodał.
„Ukraińcy widzieli, że Polska prowadzi politykę, w której sama nie wie, czego chce od Kijowa. Nie potrafi zdefiniować swoich celów. Teraz jest oczywiście wojna, która jest dla mnie jakimś argumentem. W takim sensie, że postrzegam Ukrainę jako państwo, które – z perspektywy ukraińskiej – ma ważniejsze problemy do rozwiązania niż ustalanie kompromisu historycznego z Polską. Tylko jeśli teraz nie wykorzystamy okna możliwości w postaci zbliżenia polsko-ukraińskiego w wymiarze politycznym, to nie wykorzystamy go już najprawdopodobniej nigdy” – mówił Zbigniew Parafianowicz.
„Jestem w stanie sobie wyobrazić np. Instytut Zbrodni Wołyńskiej, który będzie wyspecjalizowaną agendą państwa do badania zbrodni wołyńskiej. Stworzy salę imion, w której będzie katalogował wszystkie ofiary i czcił ich pamięć. Ale to jest po stronie polskiej. Ukraińcy tego za nas nie zrobią” – dodał.
Debata zarejestrowana podczas Czerwcówki Klubu Jagiellońskiego w ramach „I Festiwalu chadeckiego. Wschód-Sztuka-Chrześcijaństwo”. Zadanie publiczne “Festiwal chadecki. Wschód-Sztuka-Chrześcijaństwo” jest realizowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu “PROMOCJA CZYTELNICTWA 2023” na rok 2023 w kwocie 103 000,00. Całkowita wartość zadania wynosi 176 418,00.