VII Kongres KJ: Katolik wobec kryzysu na granicy. Ewangelia, rozsądek, racja stanu
Kryzys humanitarny i wojna hybrydowa, z jakimi mamy do czynienia na granicy z Białorusią, stały się płaszczyznami wielu emocjonalnych sporów i polemik. Nie dotyczyły one wyłącznie fanatycznych zwolenników opozycji i fanatycznych zwolenników PiSu, odmienne głosy pojawiały się również w katolickiej debacie publicznej.
Jedną z ciekawszych polemik w tym kontekście, pozbawionych emocjonalnego zacietrzewienia, jest dyskusja Marka Jurka z Tomaszem Terlikowskim. Wymiana tekstowa obu autorów publikowana na łamach magazynu „Plus Minus”, „Tygodnik Solidarność”, „Magazynu Kontra” i tygodnika „Do Rzeczy” wykracza poza powierzchowną analizę kryzysu, z jakim mierzymy się od późnego lata. Dwa odmienne sposoby rozumienia konserwatyzmu i chrześcijaństwa reprezentowane przez obu autorów stwarzają okazję do przedyskutowania całego zagadnienia jeszcze raz, tym razem w formie żywej dyskusji.
[WESPRZYJ KONGRES, WPŁAĆ NA ZBIÓRKĘ I ODBIERZ LIMITOWANY NUMER „PRESSJI”]
Czy racja stanu i wymagania katolickiej etyki zawsze mogą iść ze sobą w parze? Czy chrześcijanie padają dziś ofiarą ideologii migracjonizmu? Jak rozumieć zasadę „ordo caritatis” w perspektywie sporu na granicy z Białorusią? Czy katolicy w Polsce odczuwają lęk przed innością i nie są skorzy do pomagania migrantom i uchodźcom?
O tym wszystkim podyskutujemy w formule online już we wtorek 18 stycznia o godz. 19:00.
Dyskutować będą:
Marek Jurek – publicysta, historyk, tłumacz. Ostatnio wydał „100 godzin samotności czyli rewolucja październikowa nad Wisłą”. Współzałożyciel magazynu „Christianitas”. Przez wiele lat czynny polityk, m.in. przewodniczący Krajowej Rady RTV, marszałek Sejmu RP, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Tomasz Terlikowski – dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki. Publikuje m.in. w tygodniku „Plus Minus”, prowadzi popołudniowe rozmowy w radiu RMF FM, autor podcastu „Tak myślę” wydawanego przez portal Deon.pl. Niedawno wydał książkę „Franciszek Blachnicki. Ksiądz, który zmienił Polskę”.
Dyskusję poprowadzi Konstanty Pilawa – redaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”. Współtwórca podcastu „Kultura poświęcona”.
[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA KONGRESOWEGO NA FB I ZAPROŚ ZNAJOMYCH]