Mit 6: „Solidarność to tylko niewykształceni robotnicy” [VIDEO]
W skrócie
„Solidarność – fakty i mity” to cykl video autorstwa Krzysztofa Mazura poświęcony historii „Solidarności” od końca stanu wojennego do Okrągłego Stołu. Cykl składa się z dziewięciu odcinków, w których prezes Klubu Jagiellońskiego rozprawia się z mitami, które narosły wokół ruchu związkowego. W szóstym odcinku Krzysztof Mazur udowadnia, że to dzięki klasie robotniczej „Solidarność” odniosła sukces.
– Wypracowanie nowoczesnej i aideologicznej koncepcji ruchu związkowego skierowanej na rozwiązywanie konkretnych problemów jest dziełem robotników. To dowodzi, że czasami zwykli robotnicy mają coś ciekawszego do powiedzenia niż wykształceni eksperci, którzy mogą być mocno ograniczeni przez aparat pojęciowy, którym się posługują – uważa Mazur.
– Oriana Fallaci w wywiadzie z Wałęsą zapytała go z jaką opcją polityczną się utożsamia. Wałęsa udzielił genialnej odpowiedzi. Powiedział że, prawica, lewica, socjaldemokracja czy komunizm to zbyt sztywne pojęcia, a „Solidarność” reprezentuje określone wartości. Te wartości są najbardziej istotne, a nie doktryny polityczne czy ideologie – przypomina Krzysztof Mazur.
– „Solidarność” odrzuciła tradycyjne ideologie modernistyczne opisujące rzeczywistość w sposób całościowy. Jednocześnie nie wpadła w sidła postmodernizmu, który sprowadza wszystko do narracji. Wizja życia społecznego opierała się o wartości, których realizacja powinna odbywać się w sposób zdecentralizowany. – podkreślił prezes KJ.
– Wielkie kategorie, którymi opisujemy świat. Lewica, prawica, liberalizm, socjalizm. Być może one w dzisiejszych czasach są zbyt sztywne i nie opisują złożoności rzeczywistości. Może powinniśmy się opierać na doświadczeniu i być bardziej pluralistyczni w szukaniu inspiracji. Budowanie wielkiej utopii, która obejmie pojęciowo całą rzeczywistość nie rozwiąże naszych problemów – przekonuje Mazur.
Bezpośrednią inspiracją do cyklu była książka Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność wydana w zeszłym roku przez Ośrodek Myśli Politycznej.
Za produkcję cyklu odpowiada Paweł Zarosa.
[ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI NA YT]