Jak zakończyć wojnę na Ukrainie? Scenariusze zakończenia konfliktu
Biorąc pod uwagę wolniejsze niż pierwotnie oczekiwane tempo ukraińskiej kontrofensywy, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące wydaje się scenariusz neutralny, który zakłada kontynuację konfliktu w jego obecnej trajektorii: z taktycznymi postępami obu stron, jednak bez znaczącej zmiany co do ogólnej dynamiki konfliktu.
Dla Zachodu preferowanym scenariuszem zakończenia wojny powinno być możliwie jak najszybsze zwycięstwo Ukrainy. W tym wypadku państwa zachodnie nie będą musiały ponosić rosnących kosztów pośrednich konfliktu i ryzykować swoich długoterminowych, strategicznych interesów.
Jednak powodzenie tego scenariusza zależy w dużej mierze od czynników niezależnych od krajów zachodnich. Zachód może podjąć szereg działań, żeby go przyspieszyć, przede wszystkim poprzez zwiększenie skali i zakresu wsparcia dla Ukrainy. Biorąc pod uwagę wysokie koszty pośrednie wojny (głównie wzrost cen energii i wysoką inflację), w całościowym ujęciu zwiększenie wsparcia wojskowego dla Ukrainy jest prawdopodobnie tańszą alternatywą niż przedłużanie się konfliktu.
By być gotowym na wyzwania, jakie pojawią się wraz z zakończeniem wojny, Zachód powinien już wcześniej rozpocząć planowanie i odpowiednie prace koncepcyjne. Dotyczy to kształtu powojennej polityki zarówno wobec Ukrainy, jak i Rosji. Polityka wobec Ukrainy powinna skupiać się nie tylko na tym, jak wygrać wojnę, ale także obejmować wsparcie dla niezbędnych reform i stwarzanie warunków, które zapewnią ich wdrożenie.
Powojenna polityka wobec Rosji powinna być w dużej mierze uzależniona od stanu w jakim Federacja Rosyjska znajdzie się po zakończeniu wojny. Jeśli Rosji pozostanie autorytarna, priorytetem powinny być działania uniemożliwiające jej prowadzenie agresywnej polityki wobec UE, NATO i ich partnerów. W przypadku zmiany reżimu w Rosji i rozpoczęcia jej demokratyzacji, wsparcie ze strony Zachodu powinno skupiać się na procesie reform, demokratyzacji państwa i społeczeństwa rosyjskiego.
Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2023". Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Artykuł (z wyłączeniem grafik) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o zachowanie informacji o finansowaniu artykułu oraz podanie linku do naszej strony.