Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.

„Tygiel” – zjazd Instytutu Tertio Millennio i Klubu Jagiellońskiego [ZAREMBA, STAWROWSKI, SOWIŃSKI, SZOSTEK, WŁODARCZYK, LIPSKI, MYCKA]

Pod koniec października w Lublinie odbędzie się pierwszy zjazd organizowany przez Instytut Tertio Millennio we współpracy z Klubem Jagiellońskim o nazwie „Tygiel”. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i współtworzenia zjazdu, który ma nam pomóc w poszukiwaniach odpowiedzi na pytania dotyczące wyzwań społecznych, jak również problemów i perspektyw Kościoła. „Tygiel” ma być przestrzenią, w której poznasz ciekawych ludzi, pozwolisz sobie na poszukiwanie odpowiedzi z zakresu zagadnień społecznych jak i duchowych.

Podczas pierwszej edycji zjazdu chcemy pochylić się nad znaczeniem i rolą Lublina miasta wojewódzkiego dla regionu, zastanowić się nad sensem deglomeracji. Mamy zamiar zastanowić się nad kondycją naszego Kościoła, jego wadami i zaletami, dotknąć tematów wskazanych przez Lubelską Syntezą Diecezjalną, tworzoną przez wiernych, powstałą na prośbę papieża Franciszka i stanowiącą jeden z elementów konsultacji przed XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Zjazd współorganizowany jest przez Klub Jagielloński, dlatego też jeden panel będzie dotyczyć „Kultury Poświęconej” – podcastu próbującego zmierzyć się z popkulturą, „która chce, ale nie może zapomnieć o Bogu”.

„Tygiel” odbędzie się w dniach 29-30 października w klasztorze Ojców Dominikanów na ul. Złotej 9 w Lublinie. Do udziału w zjeździe zaproszone są w szczególności osoby młode, studiujące i pracujące. Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: Konrad Ślizień-Kuczapski i Jan Gruszczyński. W razie pytań prosimy o kontakt na adres: [email protected]

Obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy: https://docs.google.com/…/1FAIpQLScQilrIBhhv71…/viewform

[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU]

PLAN ZJAZDU

Sobota:

10:00 – otwarcie.

PANEL 1 – 10:30 -13:00 – Deglomeracja czy nieznośna aglomeracja? Jaka jest przyszłość Lublina, perspektywy Lublina jako miasta wojewódzkiego w kontekście wyzwań społecznych oraz możliwości rozwoju.

Moderator: Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński)

Prelegent: Krzysztof Jakubowski.

13:00-14:15 – Przerwa kawowa.

PANEL 2 – 14:15- 15:45 – Sytuacja Kościoła pod lupą Problematyka wyzwań stojących przed Kościołem, Kościół a polityka.

Moderator: Konrad Ślizień-Kuczapski (Instytut Tertio Millennio)

Prelegenci: prof. Zbigniew Stawrowski, prof. Sławomir Sowiński, ks. prof. Andrzej Szostek, red. Piotr Zaremba.

16:00 -17:45 – Obiad.

18.00 – 18.45 – Niespodzianka kulturalna.

PANEL 3 – 18:45-19:45 – Popkultura a kościół (wokół podcastu „Kultura Poświęcona”)

Moderacja i prowadzenie: Bartek Brzyski, Piotr Kaszczyszyn (Klub Jagielloński).

19:50 -20:10 – Zakończenie dnia (nieformalna integracja).

Niedziela:

10.00 – Msza święta.

PANEL 4 – 11.15-13.00 – Katolik a świat. Czy kryzys w Kościele wpływa na przeciętnych katolików, w jaki sposób, i w którą stronę wobec tego katolicy mogą się aktywizować?

Moderator: Jan Gruszczyński (Instytut Tertio Millennio)

Prelegenci: O.Gaweł Włodarczyk, dr Piotr Lipski, dr Jerzy Mycka.

Zakończenie Zjazdu – 14.00.