Konserwatysta w późnej nowoczesności [SEMINARIUM]
Czy konserwatysta skazany jest na niewdzięczną rolę hamulcowego „postępu”? Co warto dziś „konserwować”? W jaki sposób odcisnąć osobiste piętno na historii? Na czym polega postawa anarchy? Jak być konserwatystą w dobie późnej nowoczesności? Przewodnikiem naszych metapolitycznych poszukiwań będzie Ernst Jünger (1895-1998), niemiecki pisarz, myśliciel, uczestnik dwóch wojen światowych.
W ramach przygotowań do wydania nowego numeru naszego pisma redakcja „Pressji” zaprasza na cykl trzech otwartych spotkań seminaryjnych, w ramach których przyjrzymy się kluczowym tekstom autorstwa Jüngera, poczynając od „Robotnika” i wyimków jego międzywojennej publicystyki. Posuwając się w porządku chronologicznym, finiszować będziemy debatą poświęconą późnej eseistyce i prozie narracyjnej autora „Eumeswil”.
Spotkania – planowane na minimum dwie godziny nierejestrowanej dyskusji – odbędą się w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego (Rynek Główny 34, oficyna, 3 piętro). Zapraszamy w dniach w dniach 11, 18 i 25 września o godzinie 15:00.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału na redakcyjną skrzynkę mailową: [email protected] Zgłoszenie umożliwi nam wysyłanie z odpowiednim wyprzedzeniem w formie skanów fragmentów lektur.
Do zobaczenia na seminarium! Dołącz do wydarzenia na Facebooku i bądź na bieżąco!