Mazur: Wojna o wodę [VIDEO]
W skrócie
Wzrost liczby ludności na świecie, zmiany przyzwyczajeń ludzi, globalne ocieplenie – wszystko to powoduje, że zasoby słodkiej wody na świecie są coraz mniejsze. Państwa radzą sobie z tym problemem na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest budowa tam, które pozwalają akumulować wodę. Jest to jednak coraz częsta przyczyna konfliktów. Zatrzymanie wody w górnym biegu rzeki często wywraca do góry nogami życie mieszkańców krajów, które leżą w jej dalszym biegu.
„W Polsce również mamy coraz poważniejsze problemy z niedoborem wody. Przykładem jest choćby Podhale, gdzie w zimie jest bardzo duże zapotrzebowanie na naśnieżanie stoków, ale w związku z tym poziom wód gruntowych jest coraz niższy. Również obieg wody w miastach jest coraz gorszy. Im bardziej zabetonowane przestrzenie, tym szybciej woda »ucieka« z miast do rzek i nie zasila wód gruntowych” – mówi w rozmowie z Krzysztofem Mazurem ekspert ds. prawa wodnego dr Piotr Szwedo.
„Z punktu widzenia zasobów wodnych wegetarianizm jest bardzo dobrym trendem. Niewykluczone, że w bliższej przyszłości mięso zostanie obłożone większymi podatkami, gdyż do jego produkcji potrzeba ogromnych ilości wody. Ciekawa jest również polityka podatkowa w Arabii Saudyjskiej, które premiuje osoby oszczędzające wodę” – wskazuje ekspert.