Bosak, Kosiniak-Kamysz, Pełczyńska-Nałęcz, Morawiecki. Z kim widzimy się na Czerwcówce Klubu Jagiellońskiego?
Krzysztof Bosak, Jan Rokita, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Władysław Kosiniak-Kamysz, Anna Gromada, Mateusz Morawiecki, Marek Magierowski, Karolina Olejak, Tomasz Stawiszyński, Łukasz Warzecha, Agnieszka Wiśniewska, Michał Gulczyński – to tylko niektórzy z gości tegorocznej Czerwcówki Klubu Jagiellońskiego, którą organizujemy pod hasłem Festiwal Dobrych Relacji. Na wyjątkowym spotkaniu Sympatyczek i Sympatyków Klubu Jagiellońskiego łączymy merytoryczną debatę z wypoczynkiem i budowaniem relacji. W tym roku tematami przewodnimi będą demografia, rodzina i relacje, ale nie zabraknie też rozmów o polityce i gospodarce. Nazwiska polityków, których zaprosiliśmy do udziału, ujawnimy niebawem!
[CZYM JEST CZERWCÓWKA?]
[GDZIE I KIEDY?]
[DLA KOGO JEST CZERWCÓWKA?]
[GOŚCIE SPECJALNI]
[HARMONOGRAM]

Najważniejsze pytania tegorocznej Czerwcówki, którą organizujemy pod hasłem Festiwalu Dobrych Relacji, dotyczą kryzysu relacji i katastrofy demograficznej. Dlaczego nie ma dzieci? Jak budować dobre relacje? Jaką rolę dla państwa i wspólnoty pełnią szczęśliwe rodziny? Nie zabraknie też klasycznych debat politycznych: o rozwoju Polski, Unii Europejskiej czy wyzwaniach rozwojowych. Wśród naszych gości spotkasz polityków, ekspertów, publicystów, intelektualistów.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-7 czerwca 2026 (weekend Bożego Ciała) w okolicach Niepokalanowa (ok. 50 km od Warszawy, możliwy dojazd kolejką).W tym roku zamierzamy wypełnić ośrodek w pełni: zarezerwowaliśmy dla Was 250 miejsc noclegowych. Nasze spotkanie to cztery dni pełne debat i integracji, trzy noclegi w dobrym, hotelowym standardzie i pełne wyżywienie od czwartkowego do niedzielnego obiadu.

CZYM JEST CZERWCÓWKA?
Czerwcówkę przygotowujemy dla naszych Sympatyków i Sympatyczek, a także dla rodziców z dziećmi i wszystkich, którzy chcieliby bliżej poznać nasze środowisko i uczestniczyć w poważnej rozmowie o Polsce oraz dobrej zabawie, a dotąd nie mieli okazji, by to zrobić! Będąc świadomi kosztów takiego spotkania i jednocześnie chcąc poważnie traktować najważniejszy, prorodzinny i relacyjny wymiar spotkania, przygotowaliśmy specjalne pakiety zniżkowe dla dwóch grup uczestników: Dużych Rodzin i studentów, dla których nasze spotkanie jest szansą na budowę relacji. Dlatego osoby z legitymacją studencką lub Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć na ponad 10-procentowe zniżki.
Zobacz, jak wyglądała Czerwcówka 2025:
Główne tematy tej Czerwcówki to dwa kryzysy, o których mówi się w Polsce coraz głośniej: kryzys relacji i katastrofa demograficzna. Będziesz miał/miała okazję stanąć oko w oko z czołowymi ekspertami od demografii, byłymi i obecnymi ministrami, liderami koalicji i opozycji.
Za rok będziemy w ogniu kampanii wyborczej, podczas której politycy będą zachowywać się, jak gdyby wszystkie chwyty były dozwolone. Ale dziś możemy się skoncentrować na merytorycznej pracy u podstaw i wymianie myśli. Spotykamy się także po to, by się integrować, poznawać, a także wymyślać plany zaangażowania na rzecz dobra wspólnego na kolejne miesiące i lata. Dołącz do nas w Niepokalanowie!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku, żeby śledzić aktualizacje
W programie m.in.:
– spotkania z gośćmi specjalnymi: publicystami, politykami, ekspertami
– ognisko integracyjne, zabawa taneczna
– debaty konfrontujące przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk
– piłka nożna, siatkówka i inne aktywności sportowe wedle uznania
– dyskusje od rana do późnej nocy o geopolityce, kulturze, gospodarce, projektowaniu lepszej przyszłości
– atrakcje dla dzieci: bal, zajęcia z animatorami, poranki z bajkami, wieczór filmowy!
Jak się zarejestrować?
1. Wybierz i opłać korzystną dla Ciebie opcję.
2. Wypełnij formularz ze szczegółowymi informacjami!
3. W ciągu jednej doby roboczej otrzymasz od nas potwierdzenie zapisu.
4. Nie otrzymałeś potwierdzenia? Sprawdź folder „spam”, a jeśli wciąż nie ma tej wiadomości – skontaktuj się z nami pisząc na adres [email protected]!
5. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub potrzeby (np. przyjeżdżacie rodzinnie, chcecie potwierdzić koszt pobytu i wpłacić darowiznę bezpośrednio na konto) – również do nas napisz ([email protected]).
GDZIE I KIEDY?
Tegoroczna Czerwcówka odbędzie się w dniach 4-7 czerwca (weekend Bożego Ciała) na terenie zabytkowego Hotelu Kuźnia Napoleońska na terenie Teresina / Niepokalanowa, zaledwie 50 km od Warszawy (Sochaczewska 5, 96-515 Paprotnia – Teresin).
Da się tu dojechać pociągiem (stacja 1,2 km od hotelu)!
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej Kuźni.
Początek Czerwcówki: czwartek, 4 czerwca, godz. 13:00
Zakończenie Czerwcówki: niedziela 7 czerwca, godz. 16:00 (msza święta w Niepokalanowie)
DLA KOGO JEST TO SPOTKANIE?
Dla wszystkich, którym zależy na Polsce, a jednocześnie szukają energii do działania, inspiracji do zaangażowania oraz kreatywnego odpoczynku w przyjaznej atmosferze! Zapraszamy: Członków Klubu Jagiellońskiego, Czytelniczki naszego portalu, Słuchaczki naszych podcastów, Sympatyków naszego środowiska, Darczyńców wspierających nasze projekty, a także Gości Specjalnych oraz osoby, które dopiero chciałyby się zaangażować w naszą działalność! Szczególnie zapraszamy studentów i studentki, rodziny z dziećmi, pary i grupy przyjaciół, singli i tych, którzy wahają się, czy nas odwiedzić!
Czerwcówka jest:
- otwarta – co roku na Czerwcówce pojawiają się osoby, dla których to początek przygody ze środowiskiem Klubu,
- bliska naturze – gdy tylko to możliwe organizujemy dyskusje i spotkania na świeżym powietrzu, a w wolnym czasie zachęcamy do aktywności fizycznej i turystycznej,
- nieformalna – zostawcie w domu krawat! Buty na obcasach przydać się mogą na wieczornej potańcówce, ale większość uczestników i uczestniczek zdecyduje się raczej na wygodniejsze obuwie,
- przyjazna dla rodzin – przygotowujemy atrakcje dla rodzin i opiekę nad dziećmi, na terenie hotelu są miejsca zabaw dla dzieci, a maluchy do 4. roku życia zapraszamy za darmo!
- luźna – zachęcamy do udziału w wydarzeniach i spotkaniach z gośćmi, ale nie ma tu żadnego przymusu. To wyjazd wypoczynkowowo-integracyjny, dla którego program jest pretekstem, a nie fundamentem.
Spośród zaproszonych Gości Specjalnych udział potwierdzili dotąd:
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej, przewodnicząca partii Polska 2050. Politolog i socjolog, w przeszłości związana m.in. z Ośrodkiem Studiów Wschodnich i Fundacja im. Stefana Batorego. Pełniła również funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i ambasadora RP w Moskwie
Krzysztof Bosak – wicemarszałek Sejmu, współzałożyciel i jeden z liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość, prezes Ruchu Narodowego, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej
Władysław Kosiniak-Kamysz – wiceprezes rady ministrów, minister obrony narodowej, prezes PSL. Lekarz, samorządowiec, w przeszłości także minister pracy i polityki społecznej
Mateusz Morawiecki – były premier w latach 2017-2023, wcześniej minister rozwoju i finansów, menedżer i bankowiec
Anna Gromada – doktor socjologii, ekonomistka, kierowniczka zespołu badawczego WELLMOD (Dobrostan Przyszłości) w konsorcjum z London School of Economics, Paris School of Economics i Uniwersytetem w Luksemburgu. Doradzała m.in. ONZ-owi, OECD, Parlamentowi Europejskiemu, Prezydentowi Polski i rządowi Francji w sprawach związanych z polityką społeczno-ekonomiczną
Jan Rokita – komentator polityczny, publicysta, były polityk
Karolina Olejak – szefowa newsroomu Polsat News i koordynatorka weekendowego magazynu Tygodnik Interii. Prowadzi program publicystyczny Debata Polityczna na antenie Polsat News Polityka. Członkini Klubu Jagiellońskiego. Autorka książki Nienawidzę ich! To Polacy mówią na terapiach. Reportaż z podzielonego kraju (2026)
Marcin Matczak – prawnik i komentator spraw publicznych, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauk prawnych oraz profesor uczelni na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w zakresie prawa publicznego, interpretacji prawniczej i sądowego stosowania prawa. Autor kanału Profesor Matczak na YouTube
Justyna Melonowska – dr. hab., filozofka, myślicielka katolicka, wykładowczyni i publicystka, autorka książek, m. in. „Pisma jakubowe. Religia i walka” (2023), „«Ordo amoris, amor ordinis». Emancypacja w konserwatyzmie” (2018)

Marek Magierowski – analityk geopolityczny, senior fellow w Atlantic Council, ekspert Instytutu Wolności. W latach 2021-2024 ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, w latach 2018-2021 ambasador RP w Izraelu

Agnieszka Wiśniewska – prezeska Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. W latach 2016-2025 redaktorka naczelna KrytykaPolityczna.pl
Tomasz Stawiszyński – eseista, pisarz, filozof, autor książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności”, „Reguły na czas chaosu” oraz „Powrót fatum”; w radiu TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów”; twórca podcastu „Skądinąd”; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”
Łukasz Warzecha – dziennikarz, publicysta, komentator polityczny. Publikuje m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Do Rzeczy”, „SuperExpressie”, PCh24
Michał Gulczyński – doktor socjologii politycznej, Max Weber Fellow w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. Autor m.in. „Mężczyźni. O nierówności płci” (2026), raportu Klubu Jagiellońskiego „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce” (2021)
Mateusz Wyżga – historyk i demograf historyczny, dr hab., pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Autor książek, m. in. „Polska sarmacka. Historia zwykłych ludzi” (2025), „Chłopstwo. Historia bez krawata” (2022)
Michał Gołębiowski – doktor nauk humanistycznych, filolog, historyk literatury, eseista, pisarz, tłumacz. Autor książek, m.in. „Słodkiej ziemi” (Kraków, 2023) czy „Bezkresu poranka” (Kraków, 2020) i kanału YouTube „Szkoła Ojców Kościoła”
Klaudia Kryńska – asystentka w Zakładzie Socjologii Wsi Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Prezeska Fundacji AgroPermaLab zajmującej się popularyzacją agroekologii, krótkich łańcuchów żywnościowych i rolnictwa wspieranego społecznie
Mateusz Piotrowski – działacz społeczny i ekologiczny, prezes Centrum Reform i Solidarności (d. Pacjent Europa). Doktor teologii i religioznawstwa Uniwersytetu w Nottingham. Członek chrześcijańskiego Kościoła Formacja Transformacja zrzeszonego w ramach Kościoła Bożego w Chrystusie.
Michał Łuczewski – dr hab., profesor Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Znawca tematyki polityki pamięci oraz socjologii narodu i ruchów społecznych. Autor książek, m.in. „Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności”. Specjalista od przywództwa, autor programów przywódczych
Daria Chibner – dr filozofii, redaktor prowadząca magazynu „Plus Minus”, członkini Klubu Jagiellońskiego
HARMONOGRAM [termin i skład paneli mogą podlegać niewielkim zmianom]
CZWARTEK 4 CZERWCA
10.00 (dla chętnych) msza wraz z procesją Bożego Ciała wokół Sanktuarium w Niepokalanowie
Od 12.00 Rejestracja, zakwaterowanie etc.
13.45-13.55 Wystąpienia otwierające gospodarzy
14.00-15.30 Debata ekspercka otwarcia: Dlaczego nie ma związków? Anna Gromada, Michał Gulczyński, prowadzenie: Karolina Olejak
15.30-17.00 Zmierzch liberalizmu, świt MAGA. Jan Rokita, Marek Magierowski, Konrad Szymański, prowadzenie: Konstanty Pilawa
17.00-18.30 Wyraziste centrum – czy to możliwe? Marcin Matczak, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Władysław Kosiniak-Kamysz, prowadzenie: Piotr Trudnowski
18.30-19.45 Wystąpienie z sesją pytań: Marcin Matczak o ojcostwie
Od 19.30 Grill
PIĄTEK 5 CZERWCA
9.30-11.30 Narodowa burza mózgów. Warsztaty w grupach nad pomysłami na rzecz: odbudowy relacji, sytuacji rodzin i demografii
11.30-13.00 Kontemplacja w erze hałasu – jak nie zgubić siebie (i Boga) wśród powiadomień, scrollowania i pośpiechu? Michał Gołębiowski, prowadzenie: Przemysław Batorski
14.15-15.45 Kultura Poświęcona na żywo: Miłość romantyczna – to jeszcze działa? Piotr Kaszczyszyn, Daria Chibner
16.00-17.15 Wystąpienie z sesją pytań: Justyna Melonowska o macierzyństwie
17.30-19.00 Spotkanie autorskie z Tomaszem Stawiszyńskim wokół jego nowej książki Czynnik alchemiczny, prowadzenie: Piotr Kaszczyszyn
Od 20.30 Bal dla dzieci
SOBOTA 6 CZERWCA
10.00-11.30 Krzysztof Bosak: rozmowa 1 na 1.
11.45-13.15 Transformacja kulturowo-społeczna polskiej wsi: Mateusz Piotrowski, Klaudia Kryńska
14.15-15.45 Ludowa historia Polski z perspektywy konserwatywnej: Mateusz Wyżga, Michał Łuczewski
16.00-17.30 Jak projektować miasta dla rodzin? Warsztat: Marek Grąbczewski / Turniej rodzinny
Od 19.00 Grill
Od 20.00 Impreza taneczna
NIEDZIELA 7 CZERWCA
9.00-10.30 Turniej piłkarski / Zwiedzanie Niepokolanowa
11.15-12.45 Nowa książka Karoliny Olejak Nienawidzę ich: Karolina Olejak, Łukasz Warzecha, Agnieszka Wiśniewska
13.00-14.30 Mateusz Morawiecki: rozmowa 1 na 1. Prowadzi Paweł Musiałek
14.45-15.00 Uroczyste zamknięcie Festiwalu
16.00 (dla chętnych) msza w Sanktuarium w Niepokalanowie
podczas wybranych paneli zapewniamy opiekę nad dziećmi
Chociaż wydarzenie ma charakter w 100% non profit, to jego jedynym źródłem finansowania są składki i darowizny uczestników. W efekcie to nie jest tania impreza. Chcielibyśmy, by wzięło w niej jak najwięcej osób, których na to nie stać, a które zasługują by być tam z nami. Chodzi szczególnie o studentów angażujących się społecznie i obywatelsko w pracę Klubu Jagiellońskiego i podobnych środowisk.
Dlatego gorąco zachęcamy osoby, które mają na to możliwości finansowe, o wsparcie organizacji Czerwcówki poprzez wybór wejściówki: CZTERODNIÓWKI SOLIDARNOŚCIOWEJ, CZTERODNIÓWKI PRORODZINNEJ, PAKIETU MECENASA lub PAKIETU WIELKIEGO DOBROCZYŃCY.
Możecie też wesprzeć nas:
a) bezpośrednim przelewem na konto: 47 1020 2892 0000 5102 0582 9454
b) przekazując Klubowi 1,5% podatku na numer KRS: 0000128315
Masz pytania?
Pisz bezpośrednio na adres [email protected]
Osobą kontaktową jest Malwina Krużyńska
