Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2022

W skrócie
W kolejnej edycji flagowej publikacji Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego „Rząd pod lupą. Ranking polityk publicznych 2022” eksperci ocenili realizację polityk publicznych w ubiegłym roku. Wojna na Ukrainie i jej wszelakie konsekwencje, w tym kryzys migracyjny i energetyczny, sprawiły, że rząd stanął przed ogromnymi wyzwaniami, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej. Ponadto konieczność zarządzania kryzysowego wyraźnie odbiła się na aktywności programowej rządu. Średnia ocena 3,07 wskazuje, że 2022 był kolejnym rokiem na „tróję”.
Rok 2022 obfitował w epokowe wydarzenia. Koncentrując się na wieloaspektowym wsparciu Ukrainy, wzmacnianiu sankcji wobec Rosji, zarządzaniu ponad milionem uchodźców w Polsce, konstrukcją tarcz chroniących przed nadmiernym wzrostem cen energii oraz dyskusji z Komisją Europejską o środkach z Krajowego Planu Odbudowy, rząd ograniczył zapędy reformatorskie. Nałożyły się na to spory w obozie Zjednoczonej Prawicy.
Cel publikacji jest niezmienny od pierwszego wydania: chcemy reformy państwa i jego instytucji umieścić w centrum, a nie na obrzeżach debaty publicznej. W medialnym prime time we wszelkich podsumowaniach dominuje bowiem rywalizacja polityczna, losy poszczególnych polityków oraz notowania partii. „RpL” ma ambicję dania zmianom w politykach publicznych medialnych „pięciu minut” i odsłonięcia przed czytelnikami treści szybko spadających z czołówek portali pod wpływem ciśnienia politycznej bieżączki bądź wręcz zupełnie nieobecnych. Kompleksowość raportu odzwierciedla 21 składających się nań syntez. Poza oceną działań realizowanych w ramach standardowych dziedzin polityki publicznej tegoroczna edycja „RpL” zawiera także dodatkową syntezę poświęconą zarządzaniu kryzysem uchodźczym.
Tegoroczny „Rząd pod Lupą” to coroczne opracowanie, w którym eksperci współpracujący z Centrum Analiz KJ podsumowują aktywność rządu w poszczególnych dziedzinach polityki publicznej w ubiegłym roku, a także poddają podejmowane interwencje publiczne ocenie. Usiłując objąć jak najwięcej obszarów państwa, staraliśmy się ukazać najważniejsze działania w sposób przystępny dla czytelników niebędących ekspertami, ograniczając się do kluczowych konsekwencji podejmowanych reform. Raport nie jest publikacją naukową, a wystawione oceny poszczególnych polityk nie są wolne od arbitralności (skala ocen: od 2 do 5). Niemniej zespół CAKJ za pomocą przyjętych zasad stara się, aby miały one maksymalnie zobiektywizowany charakter.
Raport składa się z poniższych tekstów:
Paweł Musiałek, „Słowo wstępne”;
Dr Mateusz Kolaszyński, „Polityka bezpieczeństwa wewnętrznego”;
Dr Jerzy Lackowski, „Polityka edukacyjna”;
Paweł Musiałek, „Polityka energetyczna”;
Dr Bartłomiej Biga, „Polityka gospodarcza i budżetowa”;
Wojciech Przybylski, „Polityka innowacyjna”;
Daria Chibner, „Polityka kulturalna”;
Marta Wenclawska, „Polityka legislacyjna”;
Maciej Sobieraj, „Polityka obronna”;
Jakub Kucharczuk, „Polityka planowania przestrzennego, budownictwa i mieszkalnictwa”;
Łukasz Kempa, „Polityka podatkowa”;
Dr Konrad Prandecki, „Polityka rolna”;
Dr Jeremiasz Salamon, „Polityka rozwoju regionalnego”;
Dr Rafał Bakalarczyk, Andrzej Ciepły, „Polityka społeczna”;
Dr Łukasz Kierznowski, „Polityka szkolnictwa wyższego i nauki”;
Jakub Pawłowski, „Polityka środowiskowa”;
Bartosz Jakubowski, Daniel Radomski, „Polityka transportowa”;
Katarzyna Sadło, „Polityka wobec społeczeństwa obywatelskiego”;
Dr Jacek Sokołowski, „Polityka wymiaru sprawiedliwości”;
Paweł Musiałek, „Polityka zagraniczna”;
Dr Stanisław Maksymowicz, „Polityka zdrowotna”;
Dr Marcin Kędzierski, „Zarządzanie kryzysem uchodźczym”.
Mateusz Kolaszyński
Jerzy Lackowski
Paweł Musiałek
Bartłomiej Biga
Wojciech Przybylski
dr Daria Chibner
Marta Wenclewska
Maciej Sobieraj
Jakub Kucharczuk
Konrad Prandecki
Jeremiasz Salamon
Rafał Bakalarczyk
Andrzej Ciepły
Łukasz Kierznowski
Jakub Pawłowski
Bartosz Jakubowski
Daniel Radomski
Katarzyna Sadło
Jacek Sokołowski
Stanisław Maksymowicz
Marcin Kędzierski
Łukasz Kempa