Narcyz szuka Boga
Spis treści
Pressje Redakcji
Piotr Kaszczyszyn
Narcyz majsterkuje z duchowością
Czy możliwa jest duchowość późnej nowoczesności i późnego kapitalizmu? Poszukując odpowiedzi na tak postawione pytanie, warto sięgnąć po figurę Narcyza i mnicha z Brytanii o imieniu Pelagiusz.
Konstanty Pilawa
Konserwatyzm Olgi Tokarczuk. Na pohybel konktrkulturze
W swoim noblowskim wykładzie pisarka krytykuje ideowe fundamenty ponowoczesnej Europy. To podważenie sensu rewolucji ‘68 – cios wymierzony w Erę Wodnika, hippisów i LSD.
Nowy irracjonalny świat
W odczarowanym świecie, który przeszedł już pełną sekularyzację wcale nie rządzi rozum i nauka. Pokazujemy, że współczesny Zachód stoi u progu anty racjonalnej rewolucji. W tych okolicznościach czymś koniecznym wydaje się sojusz Kościoła i spadkobierców Oświecenia.
Bartosz Paszcza
Jak oświecenie nauczyło nas wierzyć w teorie spiskowe
Błażej Skrzypulec
Katolicyzm i świecka nauka. Spór w racjonalnej rodzinie
’30, ‘61, ‘63
Dział historyczno-tożsamościowy. Analizujemy trzy polskie powstania z XIX wieku, w tym jedno zapomniane: anty pańszczyźnianą rewolucję chłopów z roku 1861. Każde z nich ma coś do powiedzenia o współczesnej Polsce i współczesnych Polakach.
Adam Mielcarski
Powstanie listopadowe. Wcale nie musieliśmy przegrać
Łukasz Kożuchowski
Zapomniana rewolucja, zapomniana tożsamość
Tomasz Czapla
Archanioł u boku Orła i Pogoni
Czy chadecja ma jeszcze sens?
Transformacja ideowa Polskiego Stronnictwa Ludowego w stronę partii miejsko-chadeckiej, ogłoszony start w wyborach prezydenckich przez Szymona Hołownię oraz objęcie przez Donalda Tuska funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej skłoniły nas do zadania jednego fundamentalnego pytania: czy we współczesnym post-politycznym świecie chadecja ma jeszcze sens?
Michał Rzeczycki
Chadecja nie może się udać z definicji
Piotr Trudnowski
„Projekt Hołownia”. Z wiatrem czy pod wiatr?
Marvel tłumaczy nam świat
Władcze kobiety, wyzwoleni Afroamerykanie, pokrzywdzeni przez społeczeństwo mutanci, a do tego lęk przed nowymi technologiami i ekologia – to wszystko znajdziemy w kinie superbohaterskim.
Mateusz Perowicz
Fikcyjne postaci i realne problemy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o zachowanie informacji o finansowaniu artykułu oraz podanie linku do naszej strony.