Podcasty
Międzymiastowo
W ponad 150 odcinkach Międzymiastowo wielokrotnie rozmawialiśmy o Krakowie. W dzisiejszym odcinku – którym postanowiliśmy zakończyć ten rok, ale również zawiesić nadawanie naszego podcastu – wracamy do Krakowa, aby z naszej perspektywy, czyli osób zaangażowanych w lokalną politykę, opowiedzieć Wam o nadchodzących wyborach samorządowych.
W ostatnim odcinku tej serii Jakub Kucharczuk rozmawia ze współgospodarzami Międzymiastowo Karolem Wałachowskim i Maciejem Fijakiem.
Kultura poświęcona
ak skutecznie wprowadzić w Polsce aborcję na życzenie? Najlepiej tylnymi drzwiami, poprzez ministerialne wytyczne. W dzisiejszym odcinku „Kultury poświęconej” omawiamy ostatnie posunięcia w tym temacie poczynione przez rząd Donalda Tuska. Naszym gościem jest dr Justyna Melonowska, wraz z którą tropimy również głębsze argumenty stojące za postulatami aborcjonistów. Spoilując: nie napawają one intelektualnym optymizmem.
Chciałbyś współtworzyć naszą społeczność? Dyskutować o kulturze, polityce i Kościele na naszym „poświęconym” Discordzie? Otrzymywać co tydzień „newsletter poświęcony” z zestawem kulturowo-społecznych „polecajek”? Zostań naszym darczyńcą w serwisie Patronite! Link do zbiórki: https://patronite.pl/kulturaposwiecona
Populizm. Synonim demagogii i polityki opartej o manipulację najniższymi ludzkimi instynktami? A może troska o najsłabszych i ich integralny rozwój? Na te pytania próbujemy udzielić odpowiedzi w nowym numerze „Pressji” pt. „Chadecki populizm”. Wesprzyj wydanie i promocję naszego półrocznika, a otrzymasz 280 stron pisma, w którym szukamy przyszłości chrześcijańskiej prawicy. Link do zbiórki: https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w…
Indeks Dzieł Polecanych
Caroline Criado-Perez, „Niewidzialne kobiety. Dlaczego żyjemy w świecie skrojonym pod mężczyzn”, https://karakter.pl/product-pol-489-N…
Agnieszka Huf, Aleksandra Sztuka, „Podczas ciąży można leczyć choroby psychiczne”, https://www.gosc.pl/doc/8887535.Podcz…
Justyna Melonowska, „Pisma Machabejskie”, Wydawnictwo Kronos.
Ministerstwo Zdrowia, „Wytyczne w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży”, https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytycz…
Jan Rokita, „Trocadero, nie tak daleko od Concorde”, https://teologiapolityczna.pl/jan-rok…
Anna Szczerbata, „Wyrok TK winny śmierci kobiet? Środowiska aborcyjne sięją panikę, by zrealizować swoją agendę”, https://klubjagiellonski.pl/2023/07/0…
Mary Roth Walsh (red.), „Kobiety, mężczyźni i płeć. Debata w toku”, Wydawnictwo IFiS PAN.
Bernadette Waterman Ward, „Aborcja jako sakrament. Pragnienie mimetyczne i ofiara w polityce dotyczącej życia seksualnego”, https://christianitas.org/news/aborcj…https://opoka.org.pl/News/Polska/2024…
Konstanty Pilawa, Aborcja wprowadzona tylnymi drzwiami. Cywilizacja śmierci i kultura terapii https://klubjagiellonski.pl/2024/09/0…0:00 – Wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Konsekwencje dla ochrony życia
8:36 – Polityczne wykorzystanie psychiatrii. Wielkie zagrożenie
28:25 – Śmierć Boga oznacza psychologizację człowieka, stronniczość nauki
35:08 – Tusk i autorytaryzm. Zawód – dobry człowiek. Rewolucja po polsku?
42:44 – Banalność zła, ułuda empatii, sprzeczności lewicy
53:05 – Kulturowe źródła aborcji. Dola kobiet a odrzucenie losu
1:04:31 – Ukryta racjonalność pragnienia aborcyjnego. Przemoc mimetyczna
1:13:09 – Co robić, żeby nastało prawdziwe wyzwolenie kobiet?
Klub Jagielloński
Mamy w Polsce reżim na miarę białoruskiego, demokracja się skończyła, a opozycja jest niszczona i prześladowana. Nie, nie jest to esencja z publicystyki „Gazety Wyborczej” z 2017 roku, a zbiór tez, jakimi PiS szermuje na lewo i prawo ledwie po 10 miesiącach rządu Koalicji 15 października. Politycy i sprzyjający im dziennikarze, na powrót „wyklęci”, weszli na tak wysoki diapazon jak Tomasz Lis, który już w grudniu 2015 roku obwieszczał swoim followersom na Twitterze, że trwa właśnie „zamach stanu”. W tym samym miesiącu, tylko 8 lat później, „nowy stan wojenny” ogłaszała z kolei pisowska prawica przy okazji przejęcie mediów publicznych. Czy mamy w Polsce nową „totalną opozycję”? Czemu Prawo i Sprawiedliwość zamienia się na role z Komitetem Obrony Demokracji? Czy radykalizacja po przegranej to faza, przez którą musi przejść każda partia opozycyjna? Jak Kaczyński odpowie na demokrację walczącą Tuska? Te i inne pytania Roch Zygmunt zadaje Pawłowi Musiałkowi i Kamili Baranowskiej, dziennikarce Interii.
Populizm. Synonim demagogii i polityki opartej o manipulację najniższymi ludzkimi instynktami? A może troska o najsłabszych i ich integralny rozwój? Na te pytania próbujemy udzielić odpowiedzi w nowym numerze „Pressji” pt. „Chadecki populizm”. Wesprzyj wydanie i promocję naszego półrocznika, a otrzymasz 280 stron pisma, w którym szukamy przyszłości chrześcijańskiej prawicy. Link do zbiórki ➡️ https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w…
𝗪𝗦𝗣𝗜𝗘𝗥𝗔𝗝 𝗡𝗔𝗦
Ten kanał istnieje tylko dzięki Twojemu wsparciu. Jeśli spodobała ci się ta rozmowa, wesprzyj nas tutaj ➡️ https://klubjagiellonski.pl/zbiorka/w…
𝗚𝗗𝗭𝗜𝗘 𝗡𝗔𝗦 𝗭𝗡𝗔𝗝𝗗𝗭𝗜𝗘𝗦𝗭?
Portal ➡️ https://klubjagiellonski.pl/
Spotify ➡️ https://open.spotify.com/show/3y4zsGK…
Facebook ➡️ / kjagiellonski
Twitter (X) ➡️ https://x.com/KlubJagiellonsk
Instagram ➡️ / klubjagiellonski
Szyb Kultury
W ramach serii off-topic „Kulturalnie o…” zapraszamy do odsłuchania zapisu spotkania dyskusyjnego Jaką „gębę” mają Niemcy?, które odbyło się 19 lipca 2024 r. w Klubie Jagiellońskim Katowice.
Gośćmi spotkania byli:
– Bartosz Ciemniak. Absolwent Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jego pasją jest literatura i filozofia;
– Alexander Tyra. Absolwent politologii, historii wschodnioeuropejskiej oraz filozofii na Uniwersytecie w Moguncji. Jest członkiem 2. generacji Polonii w Niemczech i reemigrantem do Polski. Jego teksty możecie znaleźć na portalu KJ.
Spotkanie moderował Zbigniew Przybyłka.
O spotkaniu:
Temat Niemiec i Niemców znowu jest na czasie. Po raz kolejny odżywa temat reparacji wojennych, a wyborcze sukcesy AfD napawają obawą o polityczną przyszłość RFN.
Te i inne bieżące kontrowersje warto osadzić głębiej, w refleksji nad istotą niemieckiego ducha i społeczeństwa. Można ją ująć w gombrowiczowskim pytaniu o to, jaką „gębę” mają Niemcy.
Chociaż nasza rozmowa była silnie osadzona we współczesności, to punktem wyjścia będą właśnie przemyślenia autora „Ferdydurke” i „Trans-Atlantyku”. W „Dzienniku” w rozdziale opatrzonym datą 1964 r. Witold Gombrowicz zawarł passus, który można nazwać „zapiskami berlińskimi”. Autor zawiera w nich przenikliwe spostrzeżenia na temat charakteru Niemców i zasad organizacji ich życia społecznego. W opinii Bartosza Ciemniaka 60 lat później obserwacje Gombrowicza są nadal aktualne.
W szerszej perspektywie spostrzeżenia Gombrowicza z Berlina pozwalają sformułować pytanie o relację indywidualnej wrażliwości jednostki do sztywnej i zorganizowanej formy społecznej (wypierającej przeszłość i bojącej się przyszłości). Ten wątek wobec współczesnych globalnych zagrożeń jest bardzo aktualny.