Podcasty
Międzymiastowo

Polskie chodniki, trawniki, drogi pożarowe i inne podobne miejsca zawalone są nielegalnie parkującymi samochodami. Straż miejska nie ma skutecznych narzędzi, a mandaty są śmiesznie niskie. W strefach płatnego parkowania bardziej opłaca się parkować poza wyznaczonymi miejscami niż płacić za parkowanie. A gdyby tak z chodników zniknęły wszystkie nielegalnie zaparkowane samochody?
O potrzebnych zmianach w przepisach, braku szacunku dla Straży Miejskiej, ale też o tym, w jaki sposób wyznaczyć więcej miejsc parkingowych, Jakub Kucharczuk rozmawia dzisiaj z Szymonem Nieradką, doświadczonym menedżerem, który znacząco przyczynił się do rewolucji w polskim systemie e-płatności, ale także twórcą serwisu “uprzejmie donoszę”, który umożliwia zgłaszanie nielegalnie parkujących samochodów.

Kultura poświęcona

No więc tak. Poszliśmy na ten film, żebyście Wy nie musieli wydawać 25 zł na bilet. Przeczytaliśmy tę książkę, żebyście Wy nie musieli jej otwierać. Obu rzeczy finalnie żałujemy. Nie zmienia to faktu, że Pokolenie Ikea oraz Bali Tinder. Wolność i relacje to tragikomiczne świadectwa toksycznej męskości i toksycznej kobiecości. O nich właśnie rozmawiamy w dzisiejszym odcinku.
Kultura Poświęcona – audycja Klubu Jagiellońskiego na czasy postchrześcijańskie, czyli takie, które chcą, ale nie potrafią zapomnieć o Bogu.

Po amerykańsku

Donald Trump właśnie ogłosił początek swojej kampanii prezydenckiej. Ale wielu zadaje sobie pytanie, czy po kiepskich dla Republikanów wyborach ma on jeszcze szanse na sukces. Dlaczego ten kryzys może być dla Trumpa trudniejszy niż poprzednie opowiadam w najnowszym odcinku. Zapraszam do słuchania!

ScepTech

Wszyscy na braki specjalistów IT narzekają, a oni spróbowali to policzyć. Ta liczba, okazuje się, wcale nie jest tak duża – polski sektor IT okazuje się mniejszy niż europejska średnia, a popyt wewnętrzny na cyfryzację zdecydowanie nie zachwyca. Opowiada mi o tym Krystian Łukasik, analityk gospodarki cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego, redaktor Kontaktu, doktorant UW.
Zagłosować na mnie w konkursie na Dobrego Dziennikarza możecie tutaj: https://indid.pl/gala-dobrego-dziennikarstwa-2022/ .
Raport „Ilu Specjalistów IT brakuje w Polsce?” można pobrać stąd: https://pie.net.pl/na-polskim-rynku-pracy-brakuje-blisko-150-tys-specjalistow-it/
—
Send in a voice message: https://anchor.fm/sceptech/message
![#87 Ilu programistów brakuje w Polsce? O słabości polskiego sektora IT [Krystian Łukasik]](https://klubjagiellonski.pl/wp-content/uploads/2021/08/4045160-1603177203607-9949b9cc9fbb9-768x768.jpg)
Klub Jagielloński

Po co powstała państwowa komisja ds. pedofilii? Czy jedynie pomaga innym czy wypełnia jakąś istotną systemową lukę? Jak działa Komisja? Na czym koncentruje swoje działania? Jakie wnioski płyną z pierwszych raportów, które Komisja opublikowała? Jak przebiega współpraca z kościołem? Jakie rekomendacje komisja formułuje wobec innych instytucji? W cyklu Szanowne Państwo gościem Pawła Musiałka jest dr hab. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog, bioetyk, doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 2020 przewodniczący Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
1. Chcesz przekazać 1,5% PODATKU DLA KLUBU?
W deklarację podatkową wpisz nasz numer KRS: 0000128315!
2. SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ NA YT!
A po więcej, zapraszamy na
https://klubjagiellonski.pl/
FB https://www.facebook.com/KJagiellonski/
TT https://twitter.com/KlubJagiellonsk
IG https://instagram.com/klubjagiellonski
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA:
https://klubjagiellonski.pl/czytaj-regularnie
PODCASTY KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO:
Kultura poświęcona https://anchor.fm/kultura-powicona
Po amerykańsku, Andrzej Kohut https://anchor.fm/andrzej-kohut
ScepTech, Bartosz Paszcza https://anchor.fm/sceptech
Międzymiastowo https://anchor.fm/miedzymiastowo
Szyb Kultury https://anchor.fm/szybkultury

Szyb Kultury

Zapraszamy do naszego nowego cyklu „Kulturalnie o…”. W tym odcinku rozmawiamy o politologicznej książce „Wiek nie-pokoju” Marka Leonarda. Naszym gościem jest Michał Wojtyło, członek Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
O książce:
„W ciągu trzech dekad od zakończenia zimnej wojny światowi przywódcy integrowali gospodarkę, transport i komunikację, znosząc kolejne granice w nadziei, że nastanie wieczny pokój, a wojna stanie się niemożliwa. Zamiast tego obserwujemy napięcia narastające na każdym poziomie – od coraz gorętszych kłótni w mediach społecznościowych, przez coraz agresywniej konkurujące przedsiębiorstwa, aż po całe kraje walczące w mniej lub bardziej otwarty sposób o dominację na arenie międzynarodowej.
Wojna handlowa między USA a Chinami. Niezdolność do współpracy w kwestiach globalnych, takich jak zmiany klimatu czy pandemia. Rozmywające się rozróżnienie między wojną a pokojem, ponieważ wysyłanie wojsk zastępują sankcje, cyberataki, zielone ludziki i sterowanie przepływami migrantów. To tylko niektóre z niepokojących zjawisk, z jakimi musimy się mierzyć.
Mark Leonard, jako czołowy ekspert od stosunków międzynarodowych, przebywał w wielu miejscach, w których decyduje się o przyszłości naszej cywilizacji – od siedziby głównej Facebooka, przez laboratoria rozpoznawania twarzy w Chinach, aż po pałace prezydenckie i tajne bazy wojskowe. „Wiek nie-pokoju” jest przystępną i wnikliwą syntezą jego doświadczeń i analiz”. (opis wydawcy)
Nieprzypadkowo wybraliśmy datę emisji: mija właśnie rok od nowej inwazji Rosji na Ukrainę. Postulowany przez Leonarda „nie-pokój” ustąpił miejsca regularnej, pełnoskalowej wojnie w Europie. Najwyraźniej Putin nie przeczytał jego książki… A miał okazję, jako że oryginalnie wydane została w 2021 r. Leonard nie przewidział wtedy rychłej rosyjskiej agresji, a samemu temu państwo poświęcił zaledwie kilka akapitów, pełnych ogólników o szantażu energetycznym i „ruskich trollach”. Czy błąd autora unieważnia jego tezy? A może wojna Putina jest tylko groteskową anomalią, która na dłuższą metę nie zmienia światowych trendów? O to m.in. pytaliśmy Michała Wojtyło.
Do rozmowy o kulturze i historii Śląska powrócimy już w następnym odcinku, jak zwykle w ramach cyklu „Śląsk sztuką pisany”.
