Polska „jagiellońska” vs. Polska „piastowska”. Debata
Idea piastowska i idea jagiellońska to dwie wielkie tradycje intelektualne, wciąż kształtujące naszą kulturę, życie społeczne i polityczne. Zwolennicy „piastowskiej” wizji Polski kładą nacisk na rozwój państwa narodowego, ciasno powiązanego z Zachodem i jego strukturami. Odwołanie do dynastii Piastów jest odwołaniem do ideału Polski w jej etnicznych granicach.
Dla „jagiellończyków” priorytetem jest polska pozycja na Wschodzie, osiągana nie drogą ingerencji w niezależność jego krajów, a kultury umowy. Odwołują się oni do republikańskich tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, otwierających nas na dialog z Ukrainą, Białorusią i Litwą.
Co łączy, a co dzieli te dwie koncepcje? Jaką w ich świetle jawi się polska historia? Jakie rozwiązania proponują wobec bieżących problemów? Na te pytania spróbują odpowiedzieć:
Z perspektywy „piastowskiej” – Jan Fiedorczuk, Publicysta i dziennikarz „Do Rzeczy”, współpracownik portalu „Nowy Ład”.
Z perspektywy „jagiellońskiej” – Mateusz Parkasiewicz, prozaik i publicysta Klubu Jagiellońskiego, współzałożyciel i koordynator projektu „Rzeczpospolita nie tylko polska”.
Spotkanie poprowadzi Barbara Nałęcz-Nieniewska. Zapraszamy 14 listopada o godzinie 18:30 do naszej siedziby na Andersa. Do zobaczenia!