Dlaczego Polakom zależy na cudzej wolności?
Idea jagiellońska, ruch prometejski, niespotykana w Europie aktywność w sprawie narodów walczących z moskiewską tyranią, Czeczenii, Gruzji, Ukrainy czy Białorusi – to wszystko wyróżnia Polskę na mapie kontynentu, świadcząc o tym, że wsparcie dla narodów walczących o wolność cieszy się u nas dawną, głęboko zakorzenioną tradycją.
Dlaczego? Gdzie leżą źródła tego fenomenu? Czy chodzi wyłącznie o poczucie wspólnoty doświadczeń z ofiarami moskiewskiego despotyzmu? Czy jakaś cząstka prawdy leży w słowach księcia Czartoryskiego o Polsce doby zaborów – „gdzie pokój, tam my natrętami, gdzie wojna, tam my sojusznikami, sprzymierzeńcami naturalnymi”? A może korzeni należy szukać jeszcze głębiej – w szlacheckim umiłowaniu wolności?
Spotkanie odbyło się w krakowskim oddziale Klubu Jagiellońskiego w ramach szerszego projektu pt. „Rzeczpospolita nie tylko polska”, którego celem jest pokazanie jak do idei wspólnej Rzeczypospolitej odnoszą się przedstawiciele innych narodów. Naszym gościem był Kacper Sienicki, absolwent Studium Europy Wschodniej UW, uczestnik białoruskich protestów 2020 roku, były więzień reżimu Łukaszenki.
Na naszym spotkaniu zastanowialiśmy się nad hasłem o wolności „naszej i waszej”, hasłem doby powstań narodowych, pierwotnie skierowanym do „narodu moskiewskiego”, dziś symbolizującym zaangażowanie Polaków w sprawę narodów walczących z despotyzmem. Hasło to nie jest jednak wolne od rozmaitych oskarżeń. Jego zwolennikom zarzuca się brak realizmu, naiwność działań oraz nadmierny idealizm, nieliczący się z twardą rzeczywistością polityczną.
Te i inne aspekty zagadnienia poruszaliśmy w środę 21 sierpnia o godzinie 18:30 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego w Rynku Głównym 34. Spotkanie poprowadził Mateusz Parkasiewicz.
Informacje organizacyjne
Spotkanie odbyło się 21 sierpnia 2024 r. o 19:00 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego (Rynek Główny 34, Kraków). Wstęp wolny.
Finansowanie projektu
Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (zwany dalej NIW-CRSO) ze środków Korpusu Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.