Łatwe finansowanie dla trzeciego sektora | Nawigator legislacyjny dla NGO
Monitoring legislacyjny 29 czerwca – 26 lipca
Czy wiecie, że projekt Nawigator legislacyjny dla NGO powoli dobiega końca? Zanim jednak wszystko podsumuję, mam do Was prośbę. Podpiszcie petycję, która ułatwi nam wszystkim pozyskiwanie funduszy.
Zachęcam do poparcia naszych postulatów i podpisania petycji. Wraz z raportem „NGO pod lupą” (do którego link znajduje się tutaj) stanowi ona zwieńczenie naszego dwuletniego projektu Nawigator legislacyjny dla NGO.
Co proponujemy w petycji?
- Mechanizm solidarnościowy w 800+
Proponujemy, aby przy składaniu wniosku o świadczenie 800+ świadczeniobiorca miał możliwość określenia części kwoty, która będzie przekazywana potrzebującym na zasadach podobnych do przekazania 1,5% podatku PIT.
- 1,5% CIT dla organizacji pożytku publicznego
Popieramy wprowadzenie mechanizmu przekazywania 1,5% podatku CIT od firm na rzecz organizacji pożytku publicznego.
- Wsparcie organizacji obywatelskich z tzw. podatku Belki
Proponujemy, aby możliwość wsparcia z tytułu 1,5% podatku Belki była ograniczona do celów instytucjonalnych i misyjnych organizacji pożytku publicznego, bez możliwości wskazywania celu szczegółowego.
Elektroniczny KRS
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak czytamy na stronie, celem projektowanej ustawy jest odejście od papierowych wniosków oraz papierowych akt rejestrowych i zastąpienie fakultatywności obecnej drogi obowiązkiem składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (dalej: rejestr stowarzyszeń).
Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów planuje się na II kwartał 2025 roku, natomiast pełne wprowadzenie elektronicznego rejestru stowarzyszeń i innych organizacji nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w drugiej połowie 2026 roku.
Sprawozdanie finansowe po terminie
Sporządzenie, podpisanie, zatwierdzenie oraz przesłanie sprawozdania finansowego to coroczny obowiązek każdej organizacji pozarządowej. Termin wysłania sprawozdania minął 15 lipca. Co zrobić, jeśli z różnych powodów nie dotrzymaliśmy tego terminu?
W takim przypadku należy niezwłocznie złożyć sprawozdanie finansowe. Jeśli Wasza organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, sprawozdanie należy przesłać do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w przypadku gdy organizacja prowadzi działalność gospodarczą, sprawozdanie należy przesłać do Krajowego Rejestru Sądowego.
Kolejnym krokiem jest złożenie tzw. czynnego żalu. Polega to na dobrowolnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o dokonanym przewinieniu. Jest to sposób na uchronienie się przed karą za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Odpowiednie pismo w tej sprawie składa i podpisuje osoba odpowiedzialna za dopełnienie danego obowiązku (czyli np. osoba odpowiedzialna za księgowość w organizacji). W przypadku braku wskazania konkretnej osoby, odpowiedzialność przechodzi na cały zarząd organizacji. Pismo należy przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby naszej organizacji.
Co ważne, czynny żal można złożyć zarówno w sposób tradycyjny (w formie papierowej) jak i elektronicznie: poprzez stronę gov.pl (link znajduje się tutaj) albo poprzez stronę e-Urzędu Skarbowego (link znajduje się tutaj).
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.