Więcej środków dla NGO – raport i petycja Klubu Jagiellońskiego | Nawigator legislacyjny dla NGO
Monitoring legislacyjny 30 maja – 28 czerwca
NGO pod lupą
Ponad dwuletnia praca w projekcie “Nawigator Legislacyjny dla NGO” zaowocowała raportem przygotowanym przez naszych ekspertów, który przekazujemy na Państwa ręce!
Przez cały ten czas monitorowaliśmy zmiany w prawie dotyczące III sektora. Przeprowadziliśmy także badanie otoczenia prawno-administracyjnego organizacji pozarządowych w Polsce. Na tej podstawie opracowaliśmy raport, który prezentuje zgromadzoną wiedzę oraz zawiera rekomendacje zmian mających poprawić kondycję organizacji pozarządowych i zwiększyć dobroczynność Polaków.
Pierwszy rozdział to swoisty poradnik dla osób zaczynających działalność w trzecim sektorze oraz dla mniejszych organizacji, które chcą zgłębić wiedzę na temat funkcjonowania naszego sektora. W drugim omawiamy najistotniejsze zmiany na przestrzeni dwóch lat, o których co miesiąc za pomocą tego newslettera Państwa informowałam. Rozdział trzeci to wyniki badań 200 NGO, które przeprowadziliśmy na przełomie 2023 i 2024 r.. Wreszcie ostatni rozdział to nasza propozycja kierunków zmian prawnych i organizacyjnych dotyczących stowarzyszeń, fundacji i kół gospodyń wiejskich.
Zachęcamy do pobrania raportu oraz dzielenia się nim z innymi organizacjami!
NGO pod lupą. Przewodnik po przepisach, badania, postulaty zmian
Podzielmy 800+, pomnóżmy dobro
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Klub Jagielloński i Stowarzyszenie Klon/Jawor, największą bolączką organizacji pozarządowych w Polsce są finanse. W przygotowanej przez nas petycji proponujemy trzy rozwiązania, które bazując na doświadczeniach z 1,5% PIT, pozwolą zwiększyć ilość środków przekazywanych przez podatników na cele charytatywne i społeczne oraz wzmocnić kondycję sektora pozarządowego.
Co proponujemy?
- Mechanizm solidarnościowy w 800+
- 1,5% CIT dla organizacji pożytku publicznego
- Wsparcie organizacji obywatelskich z tzw. podatku Belki
Rozwinięcie tych haseł przedstawiamy na stronie petycji.
Zachęcamy do poparcia naszych postulatów i podpisania petycji, która zostanie złożona przez Klub Jagielloński do komisji właściwych ds. petycji w Sejmie i Senacie RP.
/i tutaj znowu przycisk PODPISZ PETYCJĘ?
https://klubjagiellonski.pl/petycje/podzielmy-800-pomnozmy-dobro/
Jakub Wygnański, Piotr Trudnowski, czyli debata o III sektorze
Ostatnim produktem Klubu Jagiellońskiego, który chcemy Państwu polecić jest debata podsumowująca nasz projekt i promująca zarówno raport, jak i petycję do decydentów.
Sprawozdanie OPP
W ubiegłym miesiącu przypominałam o konieczności zatwierdzenia oraz wysłania sprawozdania finansowego do odpowiednich organów. Musimy także pamiętać o sprawozdaniu OPP.
Do 17 lipca organizacje pożytku publicznego muszą zamieścić sprawozdanie OPP w bazie Narodowego Instytutu Wolności (klikając tutaj znajdziecie więcej informacji). Na sprawozdanie do NIW-u składa się formularz, uzupełniany na podstawie sprawozdania finansowego, zatwierdzonego przez właściwy organ organizacji. Obowiązek złożenia tych dokumentów dotyczy wszystkich organizacji pożytku publicznego, bez względu na to, czy w minionym roku organizacja była uprawniona do otrzymania 1% (1,5%) podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też nie.
W przypadku, gdy rok obrotowy danej organizacji pożytku różni się od roku kalendarzowego OPP mają drugi termin na złożenie sprawozdania – do 2 grudnia 2024.
Sprawozdanie merytoryczne ma dwa wzory:
– sprawozdanie podstawowe, dotyczące organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł,
– sprawozdanie w wersji uproszczonej, dotyczące organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Niedopełnienie złożenia sprawozdania OPP skutkuje odebraniem uprawnień do zbierania 1,5% podatku dochodowego.
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do NIW-u nie zwalnia OPP z obowiązku złożenia tego sprawozdania do urzędu skarbowego czy do Krajowego Rejestru Sądowego!
Nabór kandydatów do Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie UE
Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego i Pełnomocnik ds. przygotowania i sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej ogłaszają nabór kandydatek i kandydatów do Rady Organizacji Pozarządowych ds. Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi obejmie Prezydencję w Radzie UE i będzie przewodniczyć jej pracom przez sześć miesięcy. Ta szczególna rola będzie okazją do zademonstrowania zaangażowania Polski w sprawy europejskie. Będzie wymagała pełnienia roli odpowiedzialnego partnera, sprawnego organizatora dyskusji oraz umiejętnego lidera wielostronnych negocjacji.
Osoby, które znajdą się w składzie Rady Organizacji Pozarządowych, będą:
- współtworzyć kształt polskiej Prezydencji. Organizacje będą współpracować z rządem w kształtowaniu roli Prezydencji, aby jej założenia odzwierciedlały szerokie spektrum interesów społecznych;
- stymulować zaangażowanie obywatelskie i podnosić świadomość społeczną na temat Prezydencji i jej znaczenia dla Unii Europejskiej oraz Polski;
- dzielić się wiedzą ekspercką z różnych dziedzin, które są istotne dla agendy Prezydencji.
Rada Organizacji Pozarządowych Prezydencji będzie platformą, która umożliwi realizację tych oczekiwań i pomoże w budowaniu silnego partnerstwa między sektorem publicznym a organizacjami pozarządowymi. W skład Rady Organizacji Pozarządowych Prezydencji wejdzie do
Wymagania na stanowisko, terminy naboru oraz wszelkie inne informacje znajdą Państwo na stronie NIW, pod tym LINKIEM.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.