Ukraińscy uchodźcy zakasali rękawy. Rekordowy wzrost liczby ukraińskich firm w Polsce
Obywatele Ukrainy, którzy wyemigrowali do Polski po rosyjskiej inwazji na ich kraj, nie mają problemów z zakładaniem w Polsce działalności gospodarczej. Świadczą o tym liczby z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”
Od stycznia do września 2022 r. w Polsce powstało 13 tys. podmiotów gospodarczych zakładanych przez obywateli Ukrainy. Było to 3,6 tys. spółek z kapitałem ukraińskim oraz 10,2 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Obecnie w Polsce działa 24,1 tys. spółek z kapitałem ukraińskim, czyli aż 25 proc. wszystkich spółek z kapitałem zagranicznym. Największą popularnością cieszą się jednoosobowe działalności gospodarcze.
„Liczba zakładanych przez obywateli Ukrainy jednoosobowych działalności gospodarczych w 2022 r. rosła lawinowo z miesiąca na miesiąc. Największy skok nastąpił w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji – w kwietniu 2022 r. takich firm na polskim rynku było już 4,5 raza więcej niż w styczniu. We wrześniu 2022 r. – 2,6 razy więcej niż w kwietniu. Wśród branż dominuje budownictwo (24 proc.), informacja i komunikacja (16 proc.) i usługi (14 proc.). Warto też odnotować, że właścicielkami 41 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych są kobiety” – mówi Anna Szymańska, analityk zespołu foresightu gospodarczego w PIE.
Wśród mężczyzn najczęściej wybierane branże to budownictwo (38%) oraz informacja i komunikacja (19%). Natomiast u kobiet dominuje „Pozostała działalność usługowa”, czyli aż 31%.
„Działalność usługowa pań to głównie usługi związane z kosmetyką – fryzjer, usługi kosmetyczne itp. (31 proc. zarejestrowanych działalności). Ale to nie znaczy, że Ukrainki nie podejmują się innych zajęć. 11 proc. działalności jednoosobowych działa w sektorze „Informacja i komunikacja”, czyli także IT, i jest to po usługach druga pozycja na liście. Struktura branżowa jest inna, jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn. W działalnościach mężczyzn dominuje budownictwo, później IT, a usługi są na samym końcu” – tłumaczy Katarzyna Dębkowska, autorka raportu.
Na potrzeby raportu przeprowadzono badania wśród ukraińskich przedsiębiorców, z których wynika, że 75% zdecydowało się otworzyć biznes w naszym kraju ze względu na konieczność pozyskania środków na utrzymanie siebie i rodziny. Motywy, które uzyskały drugi wynik w rankingu, to bliskość kulturowa i łatwiejsza komunikacja językowa niż w innych krajach (63% wskazań).
66% respondentów chciałoby kontynuować działalność w Polsce niezależnie od sytuacji na Ukrainie. Tylko 4% przebadanych deklaruje chęć zakończenia działalność w Polsce i powrót do Ukrainy, jak tylko sytuacja na to pozwoli.
Katarzyna Dębkowska, autorka raportu w jednym z wywiadów zaznacza, że Ukraina stała się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.
„Biorąc pod uwagę narodowość – ewidentnie tak. Pod względem liczby firm Ukraina zaczęła dominować wśród zagranicznych inwestorów w Polsce. Co czwarta spółka z kapitałem zagranicznym to jest firma ukraińska. 25 proc. to naprawdę duży odsetek. Dla porównania, tylko 10 proc. spółek z kapitałem zagranicznym stanowią spółki niemieckie. Z kolei aż 54 proc. działalności gospodarczych zakładanych przez obcokrajowców w Polsce to firmy ukraińskie”.