Jakiego Kościoła potrzebujemy? Katolicy w epoce postchrześcijaństwa [KĘDZIERSKI, KRATIUK, MACIEJEWSKI]
70% diecezji w Polsce opublikowało syntezy synodalne, dzięki którym dowiadujemy się, co polscy katolicy myślą na temat Kościoła. Nie wygląda to najlepiej. Czujemy się w świątyni jak w urzędzie skarbowym, sądzimy, że kapłanów trudno dziś odróżnić od urzędników znudzonych wykonywaniem swojej pracy, coraz częściej postrzegamy parafię w kategoriach firmy świadczącej usługi religijne.
Z drugiej strony Polacy w wielu diecezjach wskazują na potrzebę edukacji liturgicznej, znajomości symboli i gestów istotnych dla głębszego zrozumienia mszy, wskazują również na utratę przez Kościół wymiaru sakralnego. Wszystkie te uwagi i opinie można sprowadzić do jednego – kryzysu kapłaństwa. Księża są dziś zagubieni, wydaję się, że coraz częściej nie potrafią realizować swojego powołania w ramach coraz dynamicznej sekularyzującego się społeczeństwa.
Co syntezy synodalne mówią nam o polskich katolikach?
Jak powołanie kapłaństwa powinno być realizowane w dzisiejszych czasach?
Dlaczego Kościół powszechnie dziś krytykowany jest za utratę wymiaru sakralnego – problemu należy upatrywać w sekularyzujących się wiernych, bylejakości w sprawowaniu mszy świętej, a może są jeszcze jakieś inne powody?
Zadamy te wszystkie pytania naszym trzem gościom:
Marcin Kędzierski – współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Stały autor portalu opinii Klubu Jagiellońskiego
Krystian Kratiuk – redaktor naczelny PCh24.pl, publicysta, autor książek i filmów. Prowadzi program Ja, katolik na YouTube.
Jan Maciejewski – W przeszłości redaktor naczelny wydawanych przez Klub Jagielloński „Pressji”. Obecnie felietonista „Rzeczpospolitej” oraz magazynu weekendowego „Plus Minus”.
Spotkanie poprowadzi Konstanty Pilawa, obecny redaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”.
Spotkanie odbędzie się w środę 31 sierpnia o 19:00 w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego na Rynku Głównym 34.
[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU]