Polska europejskim liderem i drugim na świecie eksporterem dużego AGD
Pomimo trudności związanych z pandemią, Polska utrzymała w 2021 roku pozycję europejskiego lidera w produkcji sprzętu AGD. Co więcej, pod względem eksportu dużego AGD (pralki, lodówki, zmywarki, etc.) Polska wyprzedziła Niemcy i jest obecnie drugim, po Chinach, eksporterem na świecie. Popyt na AGD może się jednak wkrótce wyczerpać w związku z powrotem do stylu życia sprzed pandemii.
Czerwcówka to czterodniowe spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia, pełne spotkań i dyskusji, ale także wspólnego odpoczynku i integracji na łonie natury.
Już dziś zarezerwuj sobie czas od 16 do 19 czerwca i spędź go razem z nami!
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym, Polska w 2021 roku wyeksportowała ponad 27 mln sztuk dużego AGD o wartość ponad 5 mld euro. Ponad 95% wyprodukowanego w 2021 roku tego typu sprzętu trafiło na eksport, którego wartość od chwili przystąpienia Polski do UE wzrosła ponad siedmiokrotnie. Obecnie Polska odpowiada za niemal 40% produkcji dużego AGD w UE.
Najwięcej urządzeń trafia do Niemiec, które importują około jednej czwartej produktów AGD produkowanych w Polsce. Innymi dużymi odbiorcami były Francja, Wielka Brytania i Włochy, na które razem z Niemcami przypada ponad połowa polskiego eksportu dużego AGD. Jeśli chodzi o strukturę towarową eksportu, to dominują w niej pralki, chłodziarki oraz zamrażarki.
Oczywiście, sam eksport to tylko jedna strona medalu. Istotne znaczenie ma nie tylko sam fakt lokalizacji zakładów w Polsce, lecz także ich struktura kapitałowa i miejsce w łańcuchu dostaw. Zgodnie z artykułem Piotra Mazurkiewicza z września 2021 opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej”, w Polsce zlokalizowanych było wówczas 35 zakładów produkujących sprzęt AGD, zatrudniających wraz podwykonawcami ponad 100 tys. osób. Nad Wisłą swoje fabryki ma czołówką europejskich firm z sektora AGD, jak Bosch, Siemens, czy Whirlpool. Z polskich przedsiębiorstw należy wymienić za to Amicę.
Znaczny wzrost eksportu sprzętu AGD z Polski najpewniej nie utrzyma się w najbliższej przyszłości. Wynika to przede wszystkim z faktu, że czynniki, sprzyjające temu wzrostowi się wyczerpią. Styl życia wymuszony przez pandemię zachęcił wiele osób do kupna nowego sprzętu AGD, jednak prawdopodobnie będzie się to zmieniać w miarę powrotu do sposobu życia sprzed pandemii. Co więcej, rosnące koszty produkcji związane z wyższymi cenami surowców oraz napięcia wynikające z wojny w Ukrainie również negatywnie odbiją się na eksporcie.