Homary, Gołębie czy Jastrzębie? Jaka powinna być sztuka konserwatystów? [DEBATA]
,,Czego chcą konserwatyści działający w obszarze sztuki?” – to kluczowe pytanie zadała sobie Wiktoria Kozioł, historyczka sztuki. Jej artykułHomary, Gołębie, Jastrzębie. Zwrot konserwatywny w sztuce polskiej wywołał ostatnio niemałe zamieszanie w środowisku, które postanowiła opisać. Klub Jagielloński (zaliczony do grona ,,gołębi”) zachęca do śledzenia ciągu dalszego tej dyskusji.
Kozioł w swojej rozbudowanej klasyfikacji podzieliła konserwatystów na trzy podstawowe grupy:
„Homary w polu sztuki są jak samce homarów w opowieści Jordana Petersona: niepewnie stoją na nogach, przegrali bitwy o terytorium, ze smutkiem opuszczają szczypce, ale cierpliwie czekają na lepsze jutro. Jastrzębie stosują drapieżną strategię i zyskują na skuteczności. Gołębie przejawiają postawę ugodową, lubią współpracować, odcinają się od kontrowersji.”
W artykule nie zabrakło również miejsca dla naszego środowiska – Klub Jagielloński i czasopismo ,,Pressje” zostały w nim określone jako instytucjonalne zaplecze ,,gołębi”.
Teraz przedstawiciele trzech opisanych przez Kozioł podgrup konserwatystów, a także sama autorka artykułu, będą mogli skonfrontować swoje poglądy. W najbliższy poniedziałek w debacie zmierzą się: Alicja Żebrowska – autorka głośnych performance’ów, zakwalifikowana do grona ,,jastrzębi”; Andrzej Biernacki – czołowy przedstawiciel ,,homarów”; oraz Ada ADU Kaczmarczyk – artystka i autorka hitów takich jak Lecimy ze Smoleńska z powrotem – ,,gołębica”.
Debata będzie transmitowana w poniedziałek, 8. listopada, na profilu FB magazynu ,,Szum”, na łamach którego ukazał się artykuł Kozioł. Poprowadzi ją dr Paweł Rojek, były naczelny czasopisma ,,Pressje” – również bohater artykułu.