Żubr strażnikiem puszczy. Firma wykupuje tereny w Dolinie Biebrzy i oddaje Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu
Fundusz Żubra nawiązał długofalową współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym – dzięki środkom firmy Park będzie w stanie wykupić tereny w Dolinie Biebrzy i poddać je ochronie.
Producent piwa Żubr od lat angażuje się w ochronę w przyrody – tym razem kupując działki położone na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, by ten mógł prowadzić na nich odpowiednie działania na rzecz środowiska naturalnego. Biebrzański Park Narodowy jest bowiem jedynym polskim parkiem narodowym, którego aż 40% terenów pozostaje w prywatnych rękach, co utrudnia jego władzom ochronę zwierząt i roślin. Jednocześnie środki własne parku nie są wystarczające do samodzielnego wykupienia terenów.
Dzięki Żubrowi pierwsza działka przejdzie na własność parku już niedługo – teren w Dolistowie Nowym ma powierzchnię prawie 3 hektarów i jest siedliskiem lęgowym i miejscem żerowania wielu zagrożonych gatunków, m.in. orlika grubodziobego, wodniczki, derkacza, krwawodzioba, żurawia czy kszyka. Obecnie trwają rozmowy na temat wykupienia przez Fundusz Żubra kolejnych działek.
To nie pierwszy raz, gdy Żubr współpracuje z Biebrzańskim Parkiem Narodowym – w 2020 r. przekazał na jego użytek specjalistyczny sprzęt o wartości miliona złotych. „Samochód terenowy, meleks i dron docierają do najgłębszych zakątków lasu” – jak informuje Fundusz Żubra na swojej stronie internetowej. Firma pomaga także w Puszczy Białowieskiej, chroniąc zagrożone gatunki zwierząt.
Biebrzański Park Narodowy to obszar wyjątkowy w skali Europy – jest jedną z ostatnich niezniszczonych przez człowieka dolin, pełną bagien, mokradeł i torfowisk. Dodatkowo stanowi dom dla około ¾ gatunków wszystkich ptaków lęgowych w naszym kraju i jest największym z 23 polskich parków narodowych. Z uwagi na swoją istotność jest chroniony międzynarodowo m.in. na mocy Konwencji Ramsar czy sieci Natura 2000. Teren ten pozostaje jednak podatny na zagrożenia nie tylko ze względu na specyficzny stan prawny gruntów – w 2020 r. aż 5,5 tys. hektara lasów i łąk parku spłonęło w pożarze wywołanym intensywną suszą.
Materiał opracowała Agata Pyka.