Sektor finansowy udzielił większego wsparcia „zielonym” inwestycjom niż tym opartym o paliwa kopalne. To pierwszy taki przypadek w historii
Jak dotąd drugi kwartał 2021 r. okazuje się przełomowy w kontekście wspierania zielonych projektów energetycznych przez sektor bankowy i finansowy na całym świecie. Jak wskazuje Bloomberg, pierwszy raz w historii wartość „zielonych” obligacji i „zielonych” pożyczek przekracza wsparcie, którego banki oraz instytucje finansowe udzieliły inwestycjom opartym o paliwa kopalne.
Na podstawie danych zebranych od stu czterdziestu największych banków oraz instytucji finansowych świata, agencja Bloomberg wskazuje, że do ubiegłego miesiąca środki przeznaczone na finansowanie zielonych projektów energetycznych (203,6 mld USD) przekroczyły poziom wsparcia dla projektów energetycznych opartych o paliwa kopalne (189,2 mld USD).
W ten sposób w przeciągu pięciu miesięcy 2021 r. największe instytucje finansowe zainwestowały więcej środków w zieloną energetykę niż przez cały rok 2018. Utrzymanie dotychczasowej dynamiki mogłoby oznaczać stałą zmianę preferencji wśród inwestorów, a jednocześnie znacznie przyczyniłoby się do globalnej transformacji energetycznej.
Zmiana trendu jest widoczna także na przykładzie pojedynczych instytucji. Przykładowo JPMorgan, dotychczasowy lider inwestycji w paliwa kopalne, obecnie wysunął się prowadzenie w sektorze „zielonych” kredytów. Natomiast trzy największe amerykańskie banki: JPMorgan, Citigroup oraz Bank of America wspólnie z grupą mniejszych instytucji finansowych zobowiązały się, aby w przeciągu dekady zawrzeć szereg przyjaznych klimatycznie transakcji na łączną sumę co najmniej 4 bln USD.
Materiał opracował Artur Tyński.