Unia Europejska chce rozmawiać z obywatelami. Początek Konferencji ws. przyszłości Europy
Seria spotkań na temat Unii Europejskiej we wszystkich krajach członkowskich, wielkie zgromadzenie losowo wybranych obywateli i debata z udziałem organizacji pozarządowych i polityków – 9 maja wystartowała Konferencja w Sprawie Przyszłości Europy organizowana wspólnie przez unijne instytucje.
Pierwszym etapem Konferencji jest seria debat przygotowywanych niezależnie przez organizacje pozarządowe we wszystkich państwach członkowskich UE. Z uwagi na sytuację pandemiczną są one póki co organizowane głównie w formule on-line. Pełną listę wydarzeń można znaleźć na tej stronie.
Drugi etap Konferencji stanowić będą Europejskie Panele Obywatelskie złożone z losowo wybranych obywateli w sposób odzwierciedlający demografię Unii, przy czym jedną trzecią uczestników stanowić będą ludzie poniżej 25. roku życia. Szczęśliwi wybrańcy będą mieli za zadanie zająć się propozycjami zebranymi podczas debat i na stronie internetowej.
Trzeci etap Konferencji to Konferencja Plenarna, w skład której wejdzie 108 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, 54 przedstawicieli Rady, troje z Komisji Europejskiej, 108 przedstawicieli parlamentów krajowych oraz obywatele. Do biorących udział w sesji obywateli zaliczać się będzie 80 uczestników Paneli, Przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży i 27 przedstawicieli wydarzeń krajowych. W spotkaniach będą mogli również brać udział zaproszeni goście. Konferencja Plenarna podsumowana zostanie konkluzjami zbierającymi propozycje, które na niej padły.
W uroczystej inauguracji Konferencji 9 maja w Strasburgu wzięli udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, premier sprawującej rotującą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Portugalii, António Costa, oraz prezydent Francji Emmanuel Macron, który formalnie występował jako nieformalny inicjator całego przedsięwzięcia.
Zdaniem przewodniczącej Komisji „Konferencja jest prawdziwą okazją, żeby połączyć wszystkich Europejczyków i zgromadzić się wokół wspólnej ambicji dla naszej przyszłości, tak jak poprzednie pokolenia. Unia Europejska musi być taka, jakiej chcą Europejczycy”. Organizatorzy Konferencji nie wykluczają, że wnioski płynące z tej dyskusji posłużą do zmiany obowiązujących traktatów.
„Przy takiej liczbie spotkań i istnej lawinie propozycji najprawdopodobniej na pierwszy plan wysuną się te pomysły, które potwierdzają z góry założone priorytety instytucji unijnych. Wspominałem o tym na łamach portalu w marcu 2020 r. Jeżeli np. obywatele uznają, że system socjalny w ich kraju niedomaga, KE i PE odczytają to jako wezwanie do głębszej integracji na tym polu. Przy dość płytkiej znajomości tematyki europejskiej w Polsce trudno nam będzie przebić się do głównego nurtu płynących z Konferencji wniosków. Jednak bez naszego zaangażowania możemy mieć pewność, że nasz głos nie zostanie usłyszany” – podkreśla Paweł Łapiński, członek redakcji działowej „Polska na mapie”.