Zakupy z AliExpress nareszcie zostaną opodatkowane. Będzie drożej, ale uczciwiej
1 lipca 2021 roku wchodzą w życie unijne przepisy dotyczące handlu online. Każda przesyłka pochodząca spoza wspólnoty będzie opodatkowana. Oznacza to koniec tanich zakupów na AliExpress. Kolejnym ciosem w firmę jest gigantyczna kara od chińskiego urzędu antymonopolowego.
Czytasz właśnie nowy rodzaj materiału na naszym portalu. W krótki sposób informujemy Cię o tym, co ważne z perspektywy naszych priorytetów. Wesprzyj nas darowizną lub przekaż nam 1% podatku.
Dotychczas obywatele Unii Europejskiej nie płacili podatku VAT za towary zakupione na takich platformach jak AliExpress, Wish czy eBay, co przekładało się na straty dla budżetów państw członkowskich i niezadowolenie przedsiębiorców objętych składkami. Według wyliczeń Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, Skarb Państwa traci 2 mld zł rocznie na skutek nieopodatkowanych zakupów w Chinach.
„Wszyscy chcemy płacić za towary jak najmniej. To oczywiste. Zapewnienie jak największej różnorodności produktów, konkurencji i liczby podmiotów działających w branży e-commerce leży w interesie nas wszystkich. Jednocześnie, zasady działania w sektorze muszą być równe i przejrzyste” – argumentował Piotr Palutkiewicz, zastępca Dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.
To niejedyny problem właścicieli AliExpress. Chińska agencja państwowa ds. regulacji rynku (SAMR) nałożyła na firmę Alibaba, właściciela AliExpress karę w wysokości 18,2 mld juanów, czyli 2,75 mld dolarów. Kara stanowi równowartość ok. 4 proc. przychodów krajowych koncernu w 2019 r. i jest najwyższą w historii karą antymonopolową w Chinach.
„Chińska agencja uznała, że Alibaba nadużyła swojej pozycji, nakładając kary na sprzedawców, którzy nie sprzedawali swoich towarów wyłącznie na jej platformach. Koncern stosował tę zasadę od 2015 roku. Praktyka, którą SAMR określiła jako nielegalna, narusza chińskie prawo antymonopolowe, utrudniając swobodny obrót towarami i naruszając interesy handlowe kupców. […] Założyciel Alibaby Jack Ma wszedł w konflikt z przedstawicielami rządu, gdy zaczął otwarcie krytykować krajowe przepisy dotyczące banków. W efekcie wstrzymano rządowe zamówienia, których realizowanie wcześniej powierzono firmom miliardera, a Jack Ma na długo przestał się pokazywać publicznie”. – informuje „Rzeczpospolita”.
Liczne zmiany na rynku handlu internetowego oznaczają nowe wyzwania i zadania dla administracji publicznej. W tym zakresie istotną rolę do odegrania będzie miała Poczta Polska, która uzyskała niedawno zupełnie nowe kompetencje:
„Nowe zadania Poczta Polska zacznie realizować już w połowie 2021 r. Mowa o jej udziale w rozliczeniach podatkowych, do których wymagane usprawnienia technologiczne także są już opracowywane. Tzw. pakiet VAT dla e-commerce oznacza, że Poczta Polska przejmie część zadań służb celnych i skarbowych. Jest to de facto zamknięcie luki, którą wykorzystywały platformy e-commerce spoza UE do sprzedaży towarów w Polsce i nie płaciły z tego tytułu podatku od wartości dodanej. Mowa głównie o chińskim AliExpress” – pisał na naszych łamach Łukasz Baszczak.
Materiał opracował Mateusz Perowicz.