Kolejny rekord polskiego eksportu. Sprzedajemy najwięcej pieczarek i autobusów elektrycznych w Europie
W 2020 r. odnotowaliśmy rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym. Jednym z czynników wpływających na korzystny bilans jest znaczący wzrost eksportu. W gronie największych odbiorców towarów z Polski znalazła się Wielka Brytania.
Czytasz właśnie nowy rodzaj materiału na naszym portalu. W krótki sposób informujemy Cię o tym, co ważne z perspektywy naszych priorytetów. Wesprzyj nas darowizną lub przekaż nam 1% podatku.
W dwóch ostatnich miesiącach 2020 r. wartość polskiego eksportu towarów do Wielkiej Brytanii wzrosła o 11,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W ostatnich 5 latach przeciętny wzrost w analogicznym okresie listopad-grudzień wynosił 1,3%. Jednocześnie eksport do Wielkiej Brytanii przewyższał o 2,8 p.p. przeciętną dynamikę całego eksportu w tym okresie. Takie dane znajdziemy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Źródło: https://twitter.com/mfwasinski/status/1364529125743067136
Eksperci tłumaczą ten wzrost niepewnością związaną z opuszczeniem przez Wielką Brytanię unijnego wspólnego rynku. W obawie przed powrotem stawek celnych część importerów może gromadzić zapasy. Potwierdzają to dane KUKE, państwowego podmiotu zajmującego się wspieraniem działań eksportowych polskich przedsiębiorstw. Spółka alarmuje, że w pierwszym miesiącu 2021 r. wartość towarów wysyłanych do Wielkiej Brytanii objęta takim ubezpieczeniem była ostatecznie niższa o 25% w porównaniu do stycznia 2020 r.
Jednak to nie jedyne optymistyczne dane dotyczące eksportu. W 2020 r. Polska odnotowała rekordową nadwyżkę handlową, która wynosi aż 2,3% w relacji do PKB. Jest to najwyższy wynik od początku lat 90., na który składa się jednoczesny spadek importu oraz dynamiczny wzrostu eksportu.
Źródło: https://www.pb.pl/skad-sie-wziela-rekordowa-nadwyzka-handlowa-polski-1108556
„Na tak pozytywny wynik składa się wiele czynników, a jednym z nich jest różnorodność. Za granicą ceniona jest polska żywność, gry komputerowe i produkowane u nas baterie litowo-jonowe. Równolegle jesteśmy europejskim liderem w eksporcie pieczarek i autobusów elektrycznych. Jednoczesny sukces tak wielu branż gwarantuje stabilność.” – podkreśla Mateusz Perowicz, szef działu portalowego „Podmiotowa gospodarka”.
„Różnorodny jest też kapitał. Wiele polskich firm odnosi sukcesy, ale jednocześnie wartość dodaną wytwarzają inwestycje zagraniczne, np. w segmencie elektromobilności. Niemal jednocześnie swoją obecność w Polsce zwiększył amerykański Amazon, chińskie AliExpres i Allegro, kontrolowane przez brytyjskie fundusze, a to tylko jedna wybrana branża naszej gospodarki”. – podkreśla Perowicz.