Istnieją przesłanki, żeby sądzić, że 2021 rok będzie jeszcze gorszy niż poprzedni [VIDEO]
W skrócie
„W wielu krajach przeciwników szczepień na COVID jest więcej niż 30% (w tym w Polsce), a to oznacza, że osiągnięcie pułapu 70% zaszczepionych, niezbędnego zdaniem ekspertów do uzyskania zbiorowej odporności i powstrzymania pandemii, może się wcale nie udać. Drugim poważnym problemem może się okazać dystrybucja szczepionki w krajach biedniejszych i gorzej rozwiniętych. Państwa o niskim PKB na głowę mieszkańca, poza Indiami, prawie nie istnieją w zestawieniu krajów, które zakupiły najwięcej szczepionek. Wszystko to sugeruje, że pandemia COVID-19 zostanie z nami co najmniej przez cały rok 2021, a może i dłużej” – mówi Andrzej Kohut, ekspert CAKJ ds. międzynarodowych, w najnowszym odcinku KluboTygodnika o prognozach na 2021 rok.
„Ponad 20 milionów odnotowanych przypadków COVID i ponad 350 tysięcy zgonów stawiają USA na czele pandemicznego zestawienia. Do tego należy dodać wielkie bezrobocie i błyskawicznie rosnące zadłużenie kraju, które już teraz jest na poziomie nienotowanym od końca II Wojny Światowej. A przecież trudno będzie uniknąć dalszego zadłużania – rezygnacja z rządowej pomocy dla obywateli może ściągnąć na głowę nowego prezydenta inne kłopoty, na przykład ogromną plagę eksmisji ze względu na zaległości w płaceniu czynszu. Niektóre szacunki mówią, że zagrożonych wyrzuceniem na bruk jest nawet 30 do 40 milionów Amerykanów” – mówi Kohut.
„Pierwsze tygodnie po zwycięstwie Bidena to właściwie zapowiedź restauracji liberalnego porządku. “Ameryka wróciła!” mówił Biden. I zapowiadał powrót do multilateralnej polityki międzynarodowej, przywracał ludzi z administracji Obamy na ważne stanowiska w administracji, wylewając przy tym miód na serca tych, którzy chcieliby powrotu do świata sprzed 2015 roku. Jednak ci, którzy uważali na historii, pamiętają na przykładzie dziewiętnastowiecznych prób restauracji monarchii we Francji, że prosty powrót do tego, co było, rzadko jest możliwy” – ocenia ekspert.
„W relacjach międzynarodowych mogą pojawić się istotne napięcia. Na 2021 rok przypada stulecie Chińskiej Partii Komunistycznej. To nie tylko okazja do hucznych obchodów. To także moment, kiedy Pekin może chcieć domknąć pewne sprawy, takie jak Tajwan. Jak mówiłem w jednym z KluboTygodników poświęconym nowej zimnej wojnie, kwestia Tajwanu może zdefiniować przyszłość stosunków USA – Chiny, a w najgorszym scenariuszu może doprowadzić nawet do militarnej konfrontacji. Chiny coraz śmielej sugerują, że mogą dążyć do zbrojnego podporządkowania sobie Tajwanu” – mówi Kohut.