Joe Biden popiera Trójmorze i krytykuje Nord Stream 2 [VIDEO]
W skrócie
„Pierwsze pytanie, jakie państwa Europy Środkowo-Wschodniej zadają każdemu nowo wybranemu prezydentowi USA jest zawsze takie samo: jak będzie wyglądała polityka Stanów wobec Rosji? O zwycięzcy ostatnich wyborów wiemy w tym kontekście dużo. To właśnie Biden był wiceprezydentem, kiedy Barack Obama ogłaszał reset w relacjach amerykańsko-rosyjskich. A w czasie kampanii mówił wielokrotnie, że chce poprawić stosunki z Europą Zachodnią, co może oznaczać mniej znaczący opór wobec Nord Stream II. Czy to zwiastuje problemy dla Polski?” – pyta w najnowszym KluboTygodniku Andrzej Kohut.
„Na szczęście uległość Stanów wobec Rosji w czasie prezydentury Bidena nie wydaje się realnym scenariuszem. W czasie kampanii obecny prezydent bardzo mocno krytykował Rosję, np. za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego, a w oświadczeniu skierowanym do Polaków przypomniał, że w 2014 r. był zwolennikiem rotacyjnej obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. W tym samym oświadczeniu można przeczytać, że Biden będzie sprzeciwiać się budowie Nord Stream II” – informował Kohut.
„Podobnie krytyczny stosunek do Rosji prezentuje nominowany przez Bidena na sekretarza stanu Antony Blinken. Demokraci nie zapomnieli także zapewne o negatywnych skutkach ogłoszonego przez Baracka Obamy resetu, nie zapomnieli również o fatalnej dla nich ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 r.” – stwierdził ekspert.
„To, co będzie odróżniało obecną administrację od administracji Trumpa, to język praw człowieka, praworządności i demokracji. Poprzedni prezydent ograniczał tego typu narrację, uważając, że zbyt często kończy się to hipokryzją, a sprawy międzynarodowe powinny być zarządzane logiką interesu, a nie wzniosłych haseł. Joe Biden natomiast podkreślał wielokrotnie, że Stany Zjednoczone powinny powrócić do polityki dawania przykładu innym. A to może wpływać na relacje z Polską i Węgrami” – wnioskował Andrzej Kohut.
„A co z Trójmorzem? Inicjatywa zyskała poparcie za prezydentury Trumpa, ale wiele wskazuje na to, że polityka będzie kontynuowana również przez Bidena. Nowa administracja widzi w tej inicjatywie szansę dla całego regionu, a także możliwość sprzedaży amerykańskiego gazu LNG. Michael Carpenter, doradca Bidena, stwierdził nawet, że Trójmorze powinno być równowagą dla chińskiej koncepcji Pasa i Szlaku” – podsumował swój występ nasz ekspert.
Artykuł (z wyłączeniem grafik) jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zezwala się na dowolne wykorzystanie artykułu, pod warunkiem zachowania informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”. Prosimy o podanie linku do naszej strony.
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.