Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.
Redakcja portalu  20 listopada 2020

Lokalna OSR [PODSUMOWANIE PROJEKTU]

Redakcja portalu  20 listopada 2020
przeczytanie zajmie 2 min
Lokalna OSR [PODSUMOWANIE PROJEKTU] Piotr Tomaszewski, fly4pix.pl

Zakończyliśmy projekt pt. „Ocena skutków regulacji lokalnych dla społeczeństwa i gospodarki w gminach (Lokalna OSR)” realizowany ze środków MNISW w ramach konkursu Dialog.  W ciągu prawie dwóch lat celem naszego zespołu (w sumie dziewięć osób) było opracowanie mechanizmu przeprowadzania oceny skutków regulacji lokalnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego gminy.

Efektem naszej pracy są dwie publikacje książkowe: Ocena skutków regulacji w gminach pod redakcją Michała Dulaka oraz Ocena skutków regulacji w gminach. Podręcznik samorządowca autorstwa M. Dulaka, Ewy Kryglon oraz Karola Wałachowskiego. W trakcie ich przygotowania przeprowadziliśmy wywiady z dwudziestoma samorządowcami z całej Polski, aby poznać ich punkt widzenia na mocne strony oraz dysfunkcje procesu stanowienia prawa w gminach. O naszej koncepcji lokalnej oceny skutków regulacji pisały m.in. Dziennika Gazeta Prawna oraz PortalSamorządowy.pl W czasie różnego rodzaju spotkań eksperckich rozmawialiśmy łącznie z piętnastoma specjalistami pracującymi w administracji samorządowej, naukowcami oraz członkami ruchów miejskich na temat wniosków z naszych badań.

Ze względu na pandemię COVID-19 konferencja kończąca projekt, planowana pierwotnie w formie tradycyjnej, musiała zostać przeniesiona do Internetu. Jednak dzięki zmianie formuły mieliśmy okazję dotrzeć z informacją o naszym projekcie szerzej. Łącznie w sześciu spotkaniach zorganizowanych w ramach konferencji pt. „Jak usprawnić nasze miasta?” (dwóch w formie zamkniętych seminariów oraz czterech spotkań otwartych) wzięło udział dziewiętnastu zaproszonych gości. Wydarzenia te oglądało w sumie prawie 500 internautów.

Na sam koniec projektu chcielibyśmy zachęcić Państwa do lektury wywiadu z Ewą Kryglon, ekspertką zajmującą się badaniem stanu konsultacji społecznych w Polsce. Rozmowa ta stanowi domknięcie niektórych wątków poruszanych podczas konferencji końcowej. Mamy jednak nadzieję, że wywiad stanie się przede wszystkim inspiracją dla aktywistów oraz samorządowców, co należy poprawić na poziomie lokalnym, aby wykorzystać w pełni potencjał konsultacji społecznych – narzędzia angażującego mieszkańców przy podejmowaniu decyzji w gminach.