Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy niepartyjnym, chadeckim środowiskiem politycznym, które szuka rozwiązań ustrojowych, gospodarczych i społecznych służących integralnemu rozwojowi człowieka. Portal klubjagiellonski.pl rozwija ideę Nowej Chadecji, której filarami są: republikanizm, konserwatyzm, katolicka nauka społeczna.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.

Dlaczego w październiku polscy kierowcy utkną w korkach? [PODCAST]

Mniej ludzi w komunikacji publicznej, mniej podróży pieszych i rowerowych. Wszystko na to wskazuje, że najbliższe miesiące skumulują na drogach naszych miast strach przed pandemią oraz brzydką pogodą. Głównym objawem będą oczywiście korki wynikające ze zwiększonego ruchu samochodów. Czy to wina źle zaprojektowanych miast lub konkretnych decyzji urzędników? W najnowszym podcaście Międzymiastowo Jakub Kucharczuk rozmawia z dr. inż. Markiem Bauerem, prorektorem Politechniki Krakowskiej oraz ekspertem ds. systemów transportowych. 

„Największym błędem w dyskusjach o transporcie w mieście jest tworzenie sztywnego podziału na kierowców, pasażerów transportu publicznego, rowerzystów czy pieszych. Tymczasem nawet 70% z mieszkańców deklaruje, że w ciągu tygodnia podróżuje wybierając różne formy transportu. Najwłaściwszym sposobem opisywania stanu transportu w mieście jest więc podawanie liczby podróży wykonanych danym środkiem transportu. Co więcej, miasta wcale nie muszą prowadzić polityki zniechęcającej do posiadania samochodu. Wystarczy, że przekonają kierowców do wybierania samochodu tylko wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebują” – wyjaśniał w rozmowie dr. inż. Marek Bauer.

„Pandemia i związane z nią zmiany w zwyczajach transportowych podróżnych uwydatniła systemowe problemy z jakimi borykają się nasze miasta. Szczególnie w zarządzaniu ruchem z tzw. obwarzanków metropolii, który jest olbrzymim generatorem ruchu. Szacuje się, że codziennie do największych polskich miast wjeżdżają setki tysięcy pojazdów. I od lat generują one wielogodzinne korki w godzinach szczytu. Niestety nie da się tego zmienić tymczasowymi działaniami, tak jakby chcieli to zrobić politycy” – argumentował rozmówca.

Podcast Międzymiastowo jest tworzony przez redakcję działu Międzymiastowo portalu Klubu Jagiellońskiego. Wszystkie odcinki można słuchać na Anchor.fm, SpotifyGoogle PodcastApple PodcastOvercast i wielu innych (RSS).