Czy wygrana Joe Bidena zmieni USA w Szwecję? [VIDEO]
W skrócie
„Popularność progresywnych postulatów wcale nie musi oznaczać, że Donald Trump przegra wybory. Progresywiści mogą okazać się dla Joe Bidena problemem w walce o Biały Dom. Jednak warto zwrócić na nich uwagę, bo to oni w przyszłości mogą kształtować program Partii Demokratycznej, która ze względu na trendy demograficzne oraz społeczne przechylenie nastrojów społecznych będzie miała coraz większy wpływ na amerykańską scenę polityczną i mogą kształtować charakter Stanów Zjednoczonych w przyszłości” – podkreśla w najnowszym KluboTygodniku Andrzej Kohut, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. międzynarodowych i koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie.
„Politycy Partii Demokratycznej, a także ich wyborcy, dostrzegli, że Ameryka potrzebuje korekty kursu. Uznali, że Stany Zjednoczone już nigdy nie będą tą potęgą, którą była. Zwrócili uwagę na dane, mówiące o tym, że ludzie urodzeni w 1984 roku w zasadzie nie mogą liczyć na wyższe zarobki niż ich rodzice. Kiedyś obietnica lepszej przyszłości dla dzieci napędzała amerykański sen. Teraz to się zdecydowanie zmieniło. A skoro wielu Amerykanów nie może liczyć na lepszą przyszłość, chce liczyć na lepszą teraźniejszość: darmową opiekę zdrowotną, łatwiejszy dostęp do uniwersytetów, wyższą płacę minimalną. Te idee zaczęły zyskiwać na popularności. Krótko mówiąc, trzeba obywatelom zapewnić bezpieczeństwo socjalne na podobieństwo Europy Zachodniej” – wskazuje koordynator RODM.
„Ostateczny sukces Joe Bidena wcale nie przekreśla tezy o skręcie partii Demokratycznej w lewo. Sam Biden występuje z programem, który w porównaniu do lat ubiegłych jest jednym z najbardziej lewicowych, jeżeli nie najbardziej, z jakim kiedykolwiek wystąpił demokratyczny kandydat na prezydenta. A na to jeszcze nałożył się szereg kompromisów, które Biden musiał zawrzeć, aby uzyskać poparcie Sandersa i jego wyborców. Ostateczna umowa programowa pomiędzy sztabami Bidena i Sandersa ma ponad 100 stron!” – stwierdza Kohut.
„Zmianę społecznych nastrojów odnotowują liczne badania opinii publicznej. Kwestie takie jak płatny urlop macierzyński, bezpłatna opieka zdrowotna dla wszystkich czy podniesienie płacy minimalnej popiera większość Amerykanów. Nawet program Green New Deal – progresywistyczna odpowiedź nie tylko na zmiany klimatu, ale również na nierówności społeczne – zyskuje coraz większe poparcie społeczeństwa, choć tu sprzeciw wyborców republikańskich jest niemal jednogłośny” – zauważa ekspert CAKJ.
„Pandemia sprzyja progresywistom. Gospodarcze zawirowania i związane z nimi programy pomocowe spowodowały, że wielu Amerykanów skorzystało z pomocy socjalnej państwa. I to w sytuacji, kiedy tradycyjne argumenty, że można dać sobie rady samemu – „pójść i zarobić” – po prostu przestały działać. Pewien próg został przekroczony i w przyszłości programy socjalne będą dużo łatwiejsze do przyjęcia dla amerykańskiego społeczeństwa. Szczególna zmiana może też dotyczyć nastawienia do powszechnej opieki zdrowotnej, ponieważ wielu Amerykanów doświadczyło wysokich kosztów leczenia. Ci, którzy nagle stracili pracę, również stracili ubezpieczenie zdrowotne opłacane wcześniej przez pracodawcę” – podkreśla szef działu Polska na mapie na portalu opinii Klubu Jagiellońskiego.
„Samo zwycięstwo Joe Bidena nie będzie oznaczało, że Ameryka nagle zamieni się w Szwecję. Jego program jest dużo bardziej umiarkowany. Ale rosnącą popularność progresywistów trzeba odnotować. Dziś to oni będą nadawać ton Partii Demokratycznej. Zwłaszcza, że popularność ich postulatów będzie rosła. Widać, że ten kierunek podoba się młodym wyborcom. Badania na TikToku pokazały, że najpopularniejszym politykiem na platformie w trakcie kampanii prawyborczej jest Berni Sanders. Kto wie, czy za osiem-dwanaście lat na karcie do głosowania nie pojawi się nazwisko Alexandrii Ocasio-Cortez, która już ma sporą rozpoznawalność na amerykańskiej scenie politycznej” – przewiduje Andrzej Kohut.
Publikacja nie została sfinansowana ze środków grantu któregokolwiek ministerstwa w ramach jakiegokolwiek konkursu. Powstała dzięki Darczyńcom Klubu Jagiellońskiego, którym jesteśmy wdzięczni za możliwość działania.
Dlatego dzielimy się tym dziełem otwarcie. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o podanie linku do naszej strony.