Kandydaci na prezydenta odpowiadają na ankietę Klubu Jagiellońskiego
Rozczarowani pytaniami padającymi w debacie prezydenckiej TVP, postanowiliśmy zadać kandydatom na urząd Prezydenta RP własne: o starzenie się społeczeństwa, problemy demograficzne, kryzys NATO, współpracę z Chińczykami przy budowie infrastruktury 5G czy odejście od węgla. Na naszą ankietę do tej pory odpowiedzieli kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Rafał Trzaskowski i Krzysztof Bosak.
Władysław Kosiniak-Kamysz
„Jestem przekonany, że tylko polityka kontynuacji programów społecznych może przynieść pożądane efekty demograficzne” – wskazuje w naszej ankiecie lider ludowców. W kwestii energetyki jak twierdzi – „naszym celem powinien być co najmniej 50% udział OZE w polskim miksie energetycznym do 2030 roku”. O bezpieczeństwie mówi tak: „Należy skupić się na ułatwieniach w sprowadzaniu do Polski pracowników z Ukrainy, Białorusi i krajów Europy Wschodniej”.
„W czasach, w których upadł jakikolwiek etos polityka, a debatę publiczną zdominowała agresja i hejt oraz instytucjonalne wręcz rozsiewanie fake-newsów przez niektóre środowiska, warto byłoby pokazać inną stronę polityki, inną postawę, która realizowana była przez jednego z najuczciwszych polityków i patriotów naszej epoki. Uważam, że powinien powstać film o życiu i aktywności obywatelskiej, politycznej i zawodowej profesora Władysława Bartoszewskiego – człowieka którego życie i służba Polsce w myśl maksymy »Warto być przyzwoitym…«zobrazowane na wielkim ekranie mogłyby stać się swoistą »odtrutką« na dzisiejszy stan debaty publicznej i pewnym otrzeźwieniem dla niektórych nieodpowiedzialnych polityków”. Władysław Kosiniak-Kamysz m.in. o tym pisze w ankiecie prezydenckiej Klubu Jagiellońskiego.
Szymon Hołownia
„Polska powinna traktować Chiny jako rywala gospodarczego i bronić naszego rynku razem z partnerami z Unii Europejskiej” – mówi w ankiecie prezydenckiej Szymon Hołownia. W kwestii przyszłości energetyki wskazuje, że należą do niej „rozproszone źródła odnawialne, ze znaczącą rolą prosumentów i spółdzielni energetycznych”. Wreszcie o tym jak sprawić, aby ludzie na ulicach czuli się bezpieczniej zaznacza – „nasze drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie. Tymczasem taryfikator mandatów zatrzymał się w latach 90”.
„Wykluczenie komunikacyjne, które dotyka kilkunastu milionów polskich obywateli jest jedną z największych porażek III RP. Dlatego będę inicjował działania na rzecz odnowy lokalnych połączeń kolejowych i autobusowych, a także modernizacji sieci InterCity. Musimy zwiększyć mobilność naszego społeczeństwa i zlikwidować wykluczenie komunikacyjne” – m.in. o tym Szymon Hołownia pisze w odpowiedzi na pytania ankiety prezydenckiej Klubu Jagiellońskiego.
Rafał Trzaskowski
„Potrzebujemy odejść od spalania węgla w gospodarce – najpóźniej do 2030 roku w ogrzewaniu domów i do 2040 w elektroenergetyce” – zapowiada kandydat Koalicji Obywatelskiej. O zjawisku „patriotyzmu gospodarczego” mówi, że „ma sens, gdy wynika z dobrowolnych, przemyślanych wyborów samych konsumentów”, zaś na pytanie o bohatera, którego chciałby zobaczyć na wielkim ekranie odpowiada: „Cieszyłbym się, gdyby któryś z polskich reżyserów młodego pokolenia zmierzył się z opowiedzeniem historii Wojciecha Korfantego”.
„W swoim programie zaproponuję wprowadzenie powszechnej i bezpłatnej opieki żłobkowej i przedszkolnej w całym kraju, przywrócenie finansowania in vitro z budżetu państwa oraz wprowadzenie nowego programu zdrowotnego – darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka” – m.in. tak Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania z ankiety prezydenckiej Klubu Jagiellońskiego.
Krzysztof Bosak
„Nieakceptowalna jest obecna sytuacja, w której jesteśmy beznadziejnie uzależnieni politycznie i technologicznie od Amerykanów” – podkreśla w ankiecie prezydenckiej kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Jak mówi „warto rozwijać współpracę militarną i technologiczną z innymi państwami unijnymi”. Jak zaznacza, „jeżeli obowiązywać będzie obecna Konstytucja, referendum może być konieczne dla rozwiązania kryzysu wokół sądów”.
„Referendum należy organizować za każdym razem, gdy jakakolwiek kompetencja państwa polskiego ma zostać przekazana organizacji międzynarodowej (przede wszystkim chodzi oczywiście o Unię Europejską). Niedopuszczalna jest trwająca od lat sytuacja, w której kolejne rządy z układu PO-PiS-SLD-PSL oddają Unii cząstki naszej suwerenności narodowej na podstawie ogólnikowej, »blankietowej« zgody udzielonej przez Polaków w referendum akcesyjnym, gdy Unia Europejska wyglądała zupełnie inaczej, a Polacy zostali wprowadzeni w błąd co do zakresu i charakteru integracji europejskiej” – m.in. o tym Krzysztof Bosak pisze w odpowiedzi na pytania z ankiety prezydenckiej Klubu Jagiellońskiego.
Publikacja nie została sfinansowana ze środków grantu któregokolwiek ministerstwa w ramach jakiegokolwiek konkursu. Powstała dzięki Darczyńcom Klubu Jagiellońskiego, którym jesteśmy wdzięczni za możliwość działania.
Dlatego dzielimy się tym dziełem otwarcie. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o podanie linku do naszej strony.