Czy w Polsce uda się jeszcze wygrać wybory bez składania kosztownych obietnic emerytom? [VIDEO]
W skrócie
„Uwaga! Materiał nagraliśmy przed ogłoszeniem pandemii. Nie jest w tej chwili najbardziej aktualny, ale nasza opinia o pomyśle emerytury bez podatku raczej pozostanie taka sama. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zostańcie w domu” – tak rozpoczyna się odcinek KluboTygodnika Trudnowskiego.
„Skąd pomysł na emeryturę bez podatku, podnoszony najpierw przez PSL, a obecnie przejęty przez Małgorzatę Kidawę-Błońską? Powody są trzy. Po pierwsze, dawni koalicjanci wciąż zmagają się z traumą i politycznymi konsekwencjami podwyższenia wieku emerytalnego za rządów Donalda Tuska. Polacy im tej reformy nie wybaczyli, zaufali za to Jarosławowi Kaczyńskiemu, który szkodliwą w oczach wielu obywateli reformę błyskawicznie odwrócił. Powód drugi? Opozycja nadal szuka swojego wyborczego złotego Graala, własnego 500+, obietnicy, którą przełamie w końcu impas i przekona do siebie Polaków. Powód trzeci wynika z wyborczej demografii. Z roku na rok znaczenie emerytów przy urnach rośnie. Jako największa grupa wyborcza o jednolitych interesach będzie decydować o przyszłości Polski” – argumentował prezes KJ.
„Sama idea na pierwszy rzut oka wygląda sensownie. Zamiast licytacji na kolejne »trzynastki« i »czternastki«, po prostu zostawimy w kieszeniach emerytów więcej pieniędzy. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Po pierwsze, opodatkowanie emerytur wynika z faktu, że wcześniej same składki z podatku były zwolnione. To oznacza, że argumentacja w stylu »emeryci swoje podatki już zapłacili« nie ma pokrycia w rzeczywistości. Drugi argument zakłada, że emerytura bez podatku pozbawiona jest wymiaru populistycznego. Tylko jeśli spojrzeć na liczby, to jej wprowadzenie oznacza wydatki rzędu 40 mld zł, czyli trzykrotność kosztów »trzynastki«. Po trzecie, emerytura bez podatku to wielkie ubytki w podatku PIT, które uderzą najmocniej w samorządy. Zerowy PIT dla młodych wprowadzony przez rząd PiS to 2,5 mld zł rocznie, a emerytura bez podatku oznaczałaby przychody mniejsze o ok. 15 mld.” – zwracał uwagę Trudnowski.
Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o zachowanie informacji o finansowaniu artykułu oraz podanie linku do naszej strony.