Musiałek: Polskie państwo oczami NIK-u [VIDEO]
W skrócie
„15 sierpnia Krzysztof Kwiatkowski złożył rezygnację z funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli ze względu na start w wyborach parlamentarnych. W wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej podsumował działalność państwa w czasach jego prezesury: »Wszędzie tam gdzie państwo ma zrealizować jakąś usługę publiczną i zagwarantować jej odpowiedni poziom w większości przypadków niestety nie zdaje egzaminu«. Trudno nie się zgodzić z opinią Kwiatkowskiego – stwierdza w najnowszym KluboTygodniku dyrektor CAKJ Paweł Musiałek.
„W czasie kadencji Krzysztofa Kwiatkowskiego NIK opublikował 1300 raportów, który diagnozowały polskie państwo w różnych aspektach jego działalności. Wybrałem dla Was pięć raportów, które niemal jednoznacznie wskazują, że polskie państwo jest niesprawne, nieefektywne i nie potrafi rozwiązać złożonych problemów publicznych, których rozwiązania oczekują Polacy” – wyjaśniał dyrektor CAKJ.
„Nie ma ważniejszej funkcji państwa niż zapewnienie bezpieczeństwa jego obywatelom. W debacie publicznej wiele miejsca poświęcamy przede wszystkim tematyce militarnej. Tymczasem w ostatnich latach najbardziej doskwierały nam nie rosyjskie czołgi, ale powodzie, burze czy nawałnice. Po jednej z nich, z roku 2017, która dokonała spustoszenia na Kaszubach, NIK dokonała audytu systemu zarządzania kryzysowego. Niestety wnioski z tego audytu były przygnębiające. Wskazano jednoznacznie, że nieprawidłowości dotyczą każdego szczebla władzy, począwszy od centralnego na gminach kończąc” – przybliżał treść jednego z raportów dyrektor Centrum Analiz.
„W ostatnich latach Polakom żyło się lepiej. Rosło PKB, płace, redystrybucja – niestety polskie państwo wciąż pozostało tak samo mało sprawne i efektywne. Przed najbliższymi wyborami warto zapytać polityków nie tylko o to na co chcą wydać publiczne pieniądze, ale także jaki mają plan by poprawić funkcjonowanie państwa” – podsumował Musiałek.
Działanie sfinansowane ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Ten utwór (z wyłączeniem grafik) jest udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Zachęcamy do jego przedruku i wykorzystania. Prosimy jednak o zachowanie informacji o finansowaniu artykułu oraz podanie linku do naszej strony.