Zabytki techniki ważne jak pałace? [HAJDUGA]
Województwo śląskie posiada wyjątkowy szlak turystyczno – kulturowy. Jest nim działający od 2006 roku Szlak Zabytków Techniki. W jego skład wchodzą obecnie 42 obiekty, związane m.in. z przemysłem górniczym, hutniczym, energetycznym oraz spożywczym. Na Szlaku znaleźć można takie miejsca jak: Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach czy katowickie osiedla: Giszowiec i Nikiszowiec. Wszystkie te miejsca, zlokalizowane w całym województwie, są nieodłącznie związane z przemysłowym dziedzictwem regionu.
Turystyka industrialna nie jest jednak wyłącznie domeną województwa śląskiego. W Europie istnieje sieć łącząca ponad 850 obiektów przemysłowych. Jest nią Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego. Do najważniejszych obiektów na tym szlaku zalicza się 78 punktów kotwicznych, w tym 7 zlokalizowanych w Polsce. Poza obiektami ze Szlaku Zabytków Techniki znalazły się tam również łódzka Manufaktura czy też Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu.
O Szlaku Zabytków Techniki oraz o tym, czy obiekty przemysłowe są atrakcyjne dla turystów, jakie korzyści dla regionu i mieszkańców płyną z zagospodarowania w ten sposób postindustrialnych przestrzeni i jakie są perspektywy rozwoju turystyki industrialnej porozmawiamy z naszym gościem, którym będzie dr Adam Hajduga.
Dr Adam Hajduga – Wiceprezydent European Route of Industrial Heritage – ERIH (Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego), Kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
Spotkanie odbędzie się w Katowicach przy ul. Sienkiewicza 36/16 (parter).
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!