Czy Kościół powinien mieć coś wspólnego z polityką? [MUSIAŁA, ROWIŃSKI]
Obecność Kościoła w polityce od zawsze jest sprawą kontrowersyjną. Jest to też trudny temat dla samego Kościoła, który musi odnaleźć swoje miejsce, mając z jednej strony pokusę bycia wciągniętym w partyjną politykę, a z drugiej pluralistyczny świat, który nie zawsze życzliwie patrzy na instytucję promującą absolutystyczną i dość restrykcyjną etykę. W najnowszej tece Pressji zatytułowanej Polityka Boża staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie jest miejsce Kościoła w świecie współczesnej polityki. Stawiamy przy tym diagnozę, że Kościół w Polsce tak naprawdę z polityki się wycofał, a swój głos ograniczył jedynie do tematów bioetycznych oraz kwestii zagadnień związanych z ruchem LGBT.
Remedium na tę sytuacje powinno być sformułowanie przez Kościół szerszego przekazu, który skupi się przede wszystkim na problemach społecznych i wadach instytucjonalnych państwa polskiego. Metapolitycznym zapleczem pozwalającym wykonać taką pracę jest nauczanie społeczne zawarte w dokumentach Magisterium. Czy ta diagnoza jest trafna? Czy nauczanie społeczne Kościoła rzeczywiście jest w stanie wnieść istotny wkład do współczesnych debat? I jaki powinien być stosunek Kościoła do państwa i polityki? O tym wszystkim porozmawiamy wraz z naszymi gośćmi, którymi będą:
prof. dr hab. Anna Musiała – prawniczka, specjalistka w zakresie prawa pracy, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Pracy i Prawa Socjalnego poznańskiego Wydziału Prawa i Administracji UAM
Tomasz Rowiński – socjolog, historyk idei, redaktor kwartalnika Christianitas, autor między innymi Bękartów Dantego oraz Królestwa nie z tego świata.
Spotkanie odbędzie się już 11 lipca w czwartek o godzinie 18:00 w warszawskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy ulicy Andersa 35.
Dołącz do wydarzenia i pokaż znajomym, że będziesz wtedy z nami!