Potomkowie Kamuyamatoiwarehiko – o cesarzach i polityce Japonii [OKRASKA]
Trzydziestego kwietnia 2019 roku w Japonii będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W tym dniu abdykuje kończący 85 lat cesarz Japonii Akihito. Następnego dnia odbędzie się koronacja jego najstarszego syna księcia Naruhito. Będzie to pierwsza abdykacja w tym kraju od ponad 200 lat. Na rozmowę na ten temat zapraszamy w czwartek 11 kwietnia o godz. 18.00 do naszej siedziby przy ul. Sienkiewicza 36/16, 11 kwietnia o godzinie 18:00. Nie zapomnij dołączyć do wydarzenia na Facebooku!
Wraz ze zmianą cesarza w Japonii rozpoczyna się nowa era, która otrzymała już swoją nazwę – Reiwa, co w tłumaczeniu oznacza Piękną Harmonię. Czy zmiana cesarza faktycznie taką harmonię wprowadzi? Jaka jest historia tego stanowiska? Jak postrzegana jest w państwie rodzina cesarska, na której utrzymanie przeznaczana jest spora część budżetu. Jaką funkcję obecnie pełni cesarz? Co zmiana na tronie znaczy dla środowiska międzynarodowego?
Na te pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź wspólnie ze znawcą polityki państw Azji dr. Tomaszem Okraską.
Tomasz Okraska – pracownik naukowy Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Asystent w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Popularyzator nauki, autor licznych warsztatów w szkołach ponadgimnazjalnych. Autor licznych publikacji dotyczących bezpieczeństwa oraz polityki państw Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu.
Na spotkanie zapraszamy w czwartek 11 kwietnia o godz. 18.00. Powiadom nas (oraz swoich znajomych) o swojej obecności w wydarzeniu na Facebooku.