Klasztor – backup naszej cywilizacji? [WONS]
Żyjemy w czasach permanentnego kryzysu, podważone zostały wszystkie filary świata w którym się wychowaliśmy. Od porządku politycznego, przez społeczny po aksjologiczny. Towarzyszą temu mało optymistyczne przepowiednie, nawet klimat ma być źródłem naszej zguby.
„Lektura prac Arnolda Toynbeego nie napawa optymizmem. Jego model rozwoju cywilizacji pokazuje, że nasz zachodni świat jest bliżej końca niż dalej. Już teraz pojawiają się grupy społeczne, które zdecydują o obliczu nowego świata po demokracji liberalnej. Wyciągając wnioski z porażki lewicowego długiego marszu przez instytucje oraz inspirując się historią średniowiecznych klasztorów i projektem społeczeństwa alternatywnego Edwarda Abramowskiego, można pomyśleć, co z tym cywilizacyjnym fantem zrobić” – pisze Kamil Wons.
[DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU]
W swoim artykule Katoliccy proletariusze, łączcie się! Wons stara się dać nam jednak nadzieję. Prowadząc nas przez historię upadku poszczególnych cywilizacji oraz ich odradzania. Ze szczególnym uwzględnieniem… klasztorów jako miejsca narodzenia się naszej współczesnej cywilizacji: „Klasztory nie były depozytem jedynie wiedzy duchowej. (…) Monte Cassino stanowiło centrum życia monastycznego Europy, to tam św. Benedykt z Nursji spisał regułę zakonu benedyktyńskiego, rozpoczynając w ten sposób długą historie łacińskich klasztorów. Klasztorów, które stanowiły skarbnice wiedzy budującej nową, chrześcijańską cywilizację Europy”.
Na spotkanie z autorem, członkiem redakcji Pressje Kamilem Wonsem, zapraszamy do Klubu Jagiellońskiego w Katowicach w czwartek 14 marca o 18.00 na Sienkiewicza 36/16.