Czy chrześcijaństwo przetrwa tylko w klasztorach? [MILCAREK, WONS]
Dzieje Zakonu Świętego Benedykta to dzieje cywilizacji chrześcijańskiej w pigułce. Klasztory powstające u schyłku antyku i u progu średniowiecza, likwidowane najpierw przez reformację, wreszcie oświecenie i rewolucję francuską zniknęły na pół wieku. Powstają ponownie w połowie XIX wieku i znów dzielą losy chrześcijańskiej Europy: dwie wojny światowe, totalitaryzmy, laicyzacja. Opactwo we francuskim Fontgombault mimo upadku Kościoła we Francji żyje, kwitnie, cieszy się nowymi powołaniami. Zachowało pierwotną tradycję: liturgiczną i dyscyplinarną. Czy to recepta na przetrwanie Christianitas? Czy też cel życia Klasztoru (a w sensie szerszym: Kościoła) jest zupełnie inny niż udział w wojnie o kulturę?
„Lektura prac Arnolda Toynbeego nie napawa optymizmem. Jego model rozwoju cywilizacji pokazuje, że nasz zachodni świat jest bliżej końca niż dalej. Już teraz pojawiają się grupy społeczne, które zdecydują o obliczu nowego świata po demokracji liberalnej. Wyciągając wnioski z porażki lewicowego długiego marszu przez instytucje oraz inspirując się historią średniowiecznych klasztorów i projektem społeczeństwa alternatywnego Edwarda Abramowskiego, można pomyśleć, co z tym cywilizacyjnym fantem zrobić” – pisał na łamach Pressji Kamil Wons.
Gośćmi będą:
Paweł Milcarek – filozof i publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”.
Kamil Wons – absolwent politologii i historii na Uniwersytecie Śląskim. Członek redakcji Pressji.
Spotkanie odbędzie się 12 marca o godzinie 19.00 w warszawskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego, przy ul. Andersa 35. Dołącz do nas na Facebooku.