Witamy na stronie Klubu Jagiellońskiego. Jesteśmy republikańskim i niepartyjnym stowarzyszeniem, które próbuje oddziaływać na politykę w duchu troski o dobro wspólne. Piszemy pogłębione artykuły o polityce, gospodarce, historii i kulturze. Formułujemy obywatelskie postulaty zmian i wysyłamy petycje do władz. Publikujemy komentarze ekspertów i tematyczne raporty. Działamy w całej Polsce.

Zachęcamy do regularnych odwiedzin naszej strony. Informujemy, że korzystamy z cookies.
Przedwyborczy przewodnik prezesa KJ  18 października 2018

O co toczy się gra? Mazur o wyborach samorządowych [VIDEO]

Przedwyborczy przewodnik prezesa KJ  18 października 2018
przeczytanie zajmie 2 min
O co toczy się gra? Mazur o wyborach samorządowych [VIDEO] YouTube.com/klubjagiellonski

Partie wymieszały się, gdy chodzi o pomysły programowe, a w znacznym stopniu ukradły też język ruchom miejskich. Trudno je odróżnić na podstawie tego, co głoszą. Wszystko sprowadza się do personaliów i sporów partyjnych – ocenia w kolejnym video-komentarzu Krzysztof Mazur, prezes Klubu Jagiellońskiego.

„W tych wyborach chodzi też o sprawdzenie przywództwa politycznego Mateusza Morawieckiego. To są pierwsze wybory, w których on bierze całą odpowiedzialność za wynik. Dla PiS ważną kwestią jest też zmiana pokoleniowa. Pojawiła się przestrzeń dla zupełnie nowego pokolenia polityków. Na Podkarpaciu to na przykład całe, nowe pokolenie polityków samorządowych” – zwraca uwagę.

„Czym kierować się w niedzielnych wyborach? Tematy związane z miejscami pracy przez sytuację na rynku przestały dominować. W ich miejsce pojawiły się trzy nowe obszary, przez które warto filtrować kandydatów w naszych miastach. Po pierwsze, to podejście do przestrzeni publicznej. Drugie wyzwanie to transport publiczny, bo dalsze inwestowanie tylko w drogi i samochody jest bez sensu. Trzecia sprawa to aspiracje miasta – czy kandydat ma wizję i potrafi się przeciwstawić negatywnym makro-trendom takim jak odpływ ludzi, kapitału czy starzenie się miast” – przekonuje prezes Klubu Jagiellońskiego.

Za produkcję filmu odpowiada Paweł Zarosa.