Mit 8: „Solidarność zwyciężyła” [VIDEO]
W skrócie
„Solidarność – fakty i mity” to cykl video autorstwa Krzysztofa Mazura poświęcony historii „Solidarności” od końca stanu wojennego do Okrągłego Stołu. Cykl składa się z dziewięciu odcinków, w których prezes Klubu Jagiellońskiego rozprawia się z mitami, które narosły wokół ruchu związkowego. W ósmym odcinku Krzysztof Mazur udowadnia, że uznanie roku 1989 za symbol zwycięstwa „Solidarności” jest fałszywe.
– W naszej narracji historycznej istnieje przekonanie, że rok 1989 to rok sukcesu „Solidarności”. Wydaje się to naturalne, ponieważ mamy zwycięstwo w wyborach czerwcowych, potem widzimy Mazowieckiego jako pierwszego niekomunistycznego premiera. To są symbole zwycięstwa – zauważa Mazur.
– Na poziomie ideowym zwycięstwo „Solidarności” jest wątpliwe. Idee charakterystyczne dla świata zachodniego wyparły źródłowe idee „Solidarności” z początku lat 80. Spójrzmy na politykę. „Solidarność” to był projekt walki o dobro wspólne w oparciu o uniwersalistyczne zasady moralne. Takie myślenie nie pasuje do świata nowożytnej polityki – przekonuje prezes KJ.
– W życiu gospodarczym „Solidarność” stawiała na sprawczość i podmiotowość. Praca powinna mieć sens. Ten ideał życia gospodarczego w realiach kapitalistycznych został wyparty przez pragmatyczny sposób myślenia. Wszelki altruizm był uznawany za relikt myślenia z dawnej epoki – przypomina Krzysztof Mazur.
Bezpośrednią inspiracją do cyklu była książka Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność wydana w zeszłym roku przez Ośrodek Myśli Politycznej.
Za produkcję cyklu odpowiada Paweł Zarosa.
[ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI NA YT]