Mit 1: „O Solidarności nie da się powiedzieć nic ciekawego” [VIDEO]
W skrócie
„Solidarność – fakty i mity” to nowy cykl video autorstwa Krzysztofa Mazura poświęcony historii „Solidarności” od końca stanu wojennego do Okrągłego Stołu. Cykl składa się z dziewięciu odcinków, w których prezes Klubu Jagiellońskiego rozprawia się z mitami, które narosły wokół ruchu związkowego. W pierwszym odcinku Krzysztof Mazur przekonuje, że paradoksalnie „Solidarność” w Polsce wciąż pozostaje nieopowiedzianą historią.
Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale Klubu Jagiellońskiego w serwisie YouTube. Premiera każdego z odcinków co piątek o godzinie 12.00.
– „Solidarność” nie najlepiej nam się kojarzy. Wraca zazwyczaj w debacie publicznej w kontekście krytycznych wypowiedzi Lecha Wałęsy wobec obecnego kierownictwa związku zawodowego. Chcę pokazać, że „Solidarność” to nie tylko kłótnie, a przede wszystkim uniwersalne idee, które mogą być dzisiaj dla nas interesujące” – przekonuje Mazur.
– Francuski socjolog Alain Touraine powiedział kiedyś, że „Solidarność” była jednym z najważniejszych wydarzeń w XX wieku. To dowód na to, że Solidarność ma dużo lepszą opinie na Zachodzie niż w Polsce. Polscy naukowcy w ogóle nie zdają się tego dostrzegać, bo są zapatrzeni w Zachód – uważa prezes Klubu Jagiellońskiego.
– Pokolenie „Solidarności”, które dominuje w polityce, kulturze i na uniwersytecie musi zrozumieć, że także kolejne roczniki chcą mieć prawo do własnej interpretacji „Solidarności”. Pokolenie „Solidarności” nie jest jedynym depozytariuszem pamięci o Sierpniu ’80” – podsumował Mazur.
Bezpośrednią inspiracją do cyklu była książka Przekroczyć nowoczesność. Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność wydana w zeszłym roku przez Ośrodek Myśli Politycznej.
Za produkcję cyklu odpowiada Paweł Zarosa.